Federalni revizori upozoravaju da iako se u revidiranoj godini povećao broj donesenih rješenja i smanjio broj neriješenih zahtjeva i dalje su identificirana kašnjenja u rješavanju o pravima iz mirovinskog i invalidskog osiguranja u prvom i drugom stupnju. Osim toga, ukazali na to da jedan od razloga za neblagovremeno izvršavanje radnih obaveza može biti i to što je uposlenicima puno radno vrijeme kraće od 40 sati tjedno, piše Žurnal.
Federalni zavod PIO/MIO još uvijek kasni sa izradom rješenja o umirovljenju što ide preko leđa novih umirovljenika koji i po pet mjeseci čekaju kako bi mogli početi primati mirovinu. O ovome je Žurnal pisao još prije godinu dana, a do danas se ništa promijenilo nije.
Ovu problematiku prepoznali su i u Uredu za reviziju Federacije BiH, na šta su upozoravali u prošlogodišnjem, ali i ovogodišnjem izvješću. I u izvješću za 2023. godinu dodijelili su Federalnom zavodu mišljenje s rezervom za reviziju usklađenosti aktivnosti, financijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima.
Za uzorak su uzeli ukupno 150 predmeta iz baza u Sarajevu i Mostaru i tom prilikom su utvrdili da se u 38 posto uzrokovanih predmeta kasni sa donošenjem rješenja, što nije zanemarivo s obzirom na to da se radi o osnovnim poslovima iz nadležnosti Federalnog zavoda.
Revizori su utvrdili da Federalni zavod sve uložene žalbe nije rješavao blagovremeno, odnosno od 56 podnesenih žalbi uzetih u uzorak, 38 predmeta je riješeno u zakonski predviđenom roku, dok je za deset riješeno nakon isteka zakonski utvrđenog roka zbog dodatnih provjera, dopune dokumentacije ili dostavnice van BiH.
„U odabranom uzorku konstatirano je kašnjenje bez opravdanja za osam (15 posto) postupanja po podnesenim žalbama“, stoji u izvješću.
Konstatiran je napredak u izdavanju prvostupanjskih rješenja u odnosu na 2022. i smanjen je broj neriješenih zahtjeva za ostvarivanje prava na mirovinu u prvostupanjskom rješenju u županijskim administrativnim službama, naglasili su federalni revizori, istovremeno upozoravajući da rješenja o pravima iz PIO/MIO osiguranja po žalbama izjavljenim na rješenja donesena u prvom stupnju Federalni zavod nije donosio u rokovima.
„Također, konstatirano je kašnjenje kod donošenje rješenja drugostupanjskog organa Federalnog zavoda za 15 posto (od 56) uzorkovanih predmeta i predmeta vraćenih na ponovni postupak“, naglašeno je u izvješću.
Istaknuto je i to da je Federalni zavod realizirao osam preporuka, dok su su dvije nerealizirane i sedam je djelomično realizirano.
Među djelomično realiziranim navedeno je, između ostalog, da evidentiranje prihoda u glavnoj knjizi Federalnog zavoda nije osigurano u dijelu iskazivanja budžetskih sredstava za financiranje obaveza po osnovu prava utvrđenih Zakonom o PIO/MIO, iako su dostavljene urgencije i održani konzultativni sastanci sa Federalnim ministarstvom financija.
„U glavnoj knjizi nisu evidentirani prihodi iz proračuna FBiH, kako je to definirano Zakonom o PIO, odnosno prihodi iz kojih se financiraju rashodi, koji se odnose na mirovina ostvarene po povoljnim uvjetima. U bilješkama je navedeno da u financijskim izvještajima, koji su sačinjeni na osnovu podataka iskazanih u glavnoj knjizi, u razdoblju od 2020. do 2023., nisu evidentirani prihodi za dio mirovina ostvarenih po povoljnijim uvjetima u ukupnom iznosu od 1.291.157.075 KM, od čega se na 2020. godinu odnosi 286.515.003 KM, na 2021. godinu 285.332.733 KM, na 2022. godinu 314.954.708 KM i 2023. godinu 404.354.631 KM“, naglasili su revizori.
Preporuke federalnih revizora za naredno razdoblje jesu da osiguraju da se rješavanje o pravima iz PIO/MIO osiguranja u prvom i drugom stupnju vrši u propisanim rokovima, te rješavanje o pravima iz PIO/MIO u ponovnom postupku po osnovu presuda suda vršiti u utvrđenom roku.
Revizori ponovo podsjećaju Federalni zavod i na to da je Zakonom o radu definirano puno radno vrijeme od 40 sati tjedno, a ne 37,5 sati kako je to definirano njihovim Pravilnikom o radu.
„S obzirom na to da je revizijom utvrđeno neizvršavanje poslova iz nadležnosti, odnosno dodijeljenih radnih obaveza i zadataka u zakonski utvrđenim rokovima, razlog neblagovremenog izvršavanja radnih obaveza može biti utvrđeno puno radno vrijeme kraće od 40 sati tjedno“, upozorili su revizori još jednom uposlenike Federalnog zavoda.