Šteta koja je napravljena neadekvatnim donošenjem odluka o kontroli cijena goriva i dalje će se odražavati na cijene u Bosni i Hercegovini.
S obzirom na to da nemamo rafineriju nafte i da ovisimo o uvozu, a nismo uspjeli isposlovati ukidanje naplate trošarina u trenutku rasta cijena goriva, možemo zaključiti, što potvrđuju i stručnjaci, da su izostankom ispravnih rješenja profitirale županijske vlade, dok su građani kažnjeni po džepu.
Državno bogaćenje na teret građana
“Gorivo sudjeluje u sjetvi, u prijevozu ljudi, robe, svugdje. Šteta je da nismo uspjeli dobiti izostanak naplate trošarina u trenutku rasta cijena goriva, jer se na ovaj način država bogati. Uprava za neizravno oporezivanje prikuplja sredstva i uzima apsolutni postotak, propisanih 17 posto, bez obzira na to kolika je ulazna cijena. Tako su se praktički svi obogatili, a mi smo kao građani osiromašeni”, konstatirao je Zoran Pavlović, ekonomski stručnjak.
Da će se i u sljedećem razdoblju nastaviti udarci po novčanicima građana, pokazuje i zakasnjela odluka o kontroli cijena i utvrđivanju maksimalne visine marži za naftne derivate koja je tek 20. lipnja 2026. stupila na snagu. Cijena goriva već je počela padati kada se Županijska vlada konačno sjetila ograničiti marže, piše Oslobodjenje.ba.
Etapni pad cijena i problem konkurencije
“Sasvim je realno očekivati daljnji pad cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu, posebno dizela kada govorimo o Bosni i Hercegovini”, smatra Admir Čavalić, ekonomski analitičar, ali napominje da će se to događati etapno u sljedećim tjednima i ne onako brzo kako su cijene rasle u prethodnim mjesecima.
Kao razlog ovakvoga stanja navodi nedovoljno djelovanje sila konkurencije na našem tržištu, posebno kada govorimo o veletrgovcima nafte i naftnih derivata.
I Pavlović je mišljenja da u sljedećih mjesec dana neće biti značajnijeg smanjenja cijena jer ovisimo o čitavu nizu okolnosti, od burze do brodova. Paralelno s tim, teško je očekivati da će i ostale cijene ubrzo krenuti silaznom putanjom.
“Mi smo zemlja koja nema rafineriju i sve moramo uvesti”, istaknuo je Pavlović i pojasnio da cijene goriva na tržištu ovise o uvozu, uvoz ovisi o rafinerijama, a rafinerije o burzovnoj cijeni sirove nafte, kao i o činjenici kada je tko nabavio gorivo.
Skupe rezerve diktiraju tempo
Dodao je da možemo očekivati smanjenje cijena, ali da brzina njihova opadanja ovisi i o čekanju da ta roba bude isporučena našim veletrgovcima, jer cijenu određuju i brodovi koji su na putu, a roba još nije prodana.
Uz sve navedeno, važno je istaknuti da će zbog politika koje su donosile odluke za punjenje proračuna iz džepova građana, nametnuta praksa i dalje potrajati, jer je gorivo koje se nalazi u rezervama plaćeno po višim cijena.
Podsjećamo, nakon višemjesečne borbe građana s rastom cijena prvenstveno goriva, a potom i svega ostaloga, Županijska vlada donijela je odluku kojom je utvrđeno da maksimalna marža za gospodarska društva koja obavljaju trgovinu na veliko neaditiviranim naftnim derivatima može iznositi najviše 0,06 KM po litri, dok je za trgovinu na malo propisana maksimalna marža od 0,25 KM po litri.
Istina.media



