foto: Thomas Peter/Reuters
Čovječanstvo je poremetilo globalni vodeni ciklus „prvi put u ljudskoj povijesti“, što je izazvalo sve veću vodenu krizu koja će uništiti ekonomije, proizvodnju hrane i živote, navodi se u novom izvješću, stoji u izvješću objavljenom u srijedu od strane Globalne komisije za ekonomiju vode, grupe međunarodnih lidera i stručnjaka, prenosi CNN.
Desetljeća destruktivnog korištenja zemljišta i lošeg upravljanja vodom sudarila su se s klimatskom krizom izazvanom ljudskim djelovanjem, čime je stvoren „neviđeni pritisak“ na globalni vodeni ciklus.
Vodeni ciklus odnosi se na složen sustav kojim voda kruži po Zemlji. Voda isparava s tla – uključujući jezera, rijeke i biljke – dižući se u atmosferu i formirajući velike rijeke vodenih para koje putuju na velike udaljenosti prije nego što se ohlade, kondenziraju i na kraju ponovno padnu na tlo u obliku kiše ili snijega.
Poremećaji u vodenom ciklusu već uzrokuju patnje. Gotovo 3 milijarde ljudi suočava se s nestašicom vode. Usjevi venu, a gradovi tonu jer podzemne vode ispod njih presušuju.
Posljedice će biti još katastrofalnije bez hitne akcije. Vodena kriza ugrožava više od 50% globalne proizvodnje hrane i može smanjiti prosječno 8% BDP-a zemalja do 2050. godine, s mnogo većim gubicima do 15% u zemljama s niskim prihodima, pokazuje izvješće.
„Prvi put u ljudskoj povijesti, guramo globalni vodeni ciklus izvan ravnoteže“, rekao je Johan Rockström, supredsjedatelj Globalne komisije za ekonomiju vode i jedan od autora izvješća. „Oborine, izvor sve slatke vode, više nisu pouzdane.“
Izvješće razlikuje „plavu vodu,“ tekuću vodu u jezerima, rijekama i podzemnim vodama, te „zelenu vodu,“ vlagu pohranjenu u tlu i biljkama.