Donald Trump je u nedjelju navečer održao vatreni predizborni skup u Madison Square Gardenu u New Yorku, gdje je najavio program masovnih deportacija i obećao obračun s migrantima, opisujući Sjedinjene Američke Države kao “okupiranu zemlju”. Na skupu, koji je označen kao početak posljednje etape njegove kampanje za povratak u Bijelu kuću, Trump je obećao da će na samom početku mandata krenuti u, kako je nazvao, “rješavanje imigrantske invazije”. Njegova izjava dolazi usred upozorenja Demokrata, uključujući i bivšeg šefa kabineta Johna Kellyja, koji Trumpa opisuju kao “autoritarca u nastajanju”, javlja CNN
Dok su Demokrati na fasadi Madison Square Gardena projicirali poruke poput “Trump je nestabilan” i “Trump je hvalio Hitlera”, bivši predsjednik je s govornice obećao vraćanje “američkog sna” i kritizirao trenutnu ekonomsku situaciju u zemlji. “Jesmo li sada bolje nego prije četiri godine?” upitao je okupljene, aludirajući na povećane cijene osnovnih proizvoda usprkos smanjenju inflacije. „Ako Kamala Harris dobije još četiri godine, naša se ekonomija nikad neće oporaviti,” izjavio je, obećavajući povratak “najveće ekonomije u povijesti.”
Osim o migrantima, Trump je govorio o ekonomskim problemima, obećavajući porezne olakšice za obitelji koje brinu o starijim članovima te smanjenje inflacije. Njegov miting obilježila je i oštra retorika nekih njegovih pristalica – bivši kongresni kandidat David Rem nazvao je Kamalu Harris “antikristom”, a komičar Tony Hinchcliffe iznio je uvredljive komentare o Portoriku, nazivajući ga “plutajućim otokom smeća”. Trumpova kampanja se kasnije distancirala od tih izjava, ističući da one “ne odražavaju stavove predsjednika Trumpa ni njegove kampanje.”
Trumpova izjava o migrantima, kojima pripisuje krivicu za ekonomske poteškoće, podsjeća na retoriku iz njegove kampanje 2016. godine kada je također oštro govorio o migrantima iz Meksika. Demokrati su u više navrata upozorili da Trumpova retorika graniči s fašizmom, povlačeći paralele s povijesnim liderima krajnje desnice. Guverner Minnesote Tim Walz usporedio je skup u Madison Square Gardenu s pro-nacističkim okupljanjem iz 1939. godine koje se dogodilo na istom mjestu, napominjući da “Trump jako dobro zna što radi i što time signalizira.”
Potpredsjednica Kamala Harris, koja se natječe za predsjednički položaj, planira završni predizborni skup održati na Elipsi u Washingtonu – simboličnom mjestu gdje je Trump 6. siječnja 2021. potaknuo svoje pristaše na prosvjed koji je prerastao u napad na Kapitol. Harris se nada privući birače koji smatraju da Trump predstavlja prijetnju demokratskim institucijama. Njezina kampanja ističe važnost glasova afroameričkih birača i žena, posebno u ključnim državama poput Pennsylvanije, gdje se Harris susrela s afroameričkim biračima u Philadelphiji i naglasila važnost sudjelovanja u glasovanju.
Harris također uživa podršku bivše prve dame Michelle Obame, koja je prošlog vikenda na skupu u Michiganu pozvala žene i muškarce da ne dozvole “da naši životi završe u rukama Trumpa.” Obama je naglasila da Trump ne pokazuje poštovanje prema ženama i da njegova povijest imenovanja konzervativnih sudaca ugrožava prava na izbor, upozoravajući da bi još jedan mandat mogao donijeti ozbiljne posljedice za zdravlje i prava žena.
Zadnji tjedan kampanje označava intenzivnu borbu za glasove u ključnim državama kao što su Pennsylvania, Michigan i Wisconsin, ali i južnim državama poput Sjeverne Karoline, Georgije, Arizone i Nevade. Obje strane se natječu u pridobivanju ključnih demografskih grupa – Harris cilja na afroameričke i latino birače, kao i na žene, dok Trump nastoji pridobiti radničku klasu i birače sklone konzervativnoj retorici.
Prema anketama, utrka je iznimno tijesna s Harris na 48% i Trumpom na 47%, a već je 40 milijuna Amerikanaca glasalo prije vremena.