Pametno, neustrašivo novinarstvo

Usvojen Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama u Federaciji

Zastupnički dom Parlamenta Federacije jednoglasno je usvojio prijedlog zakona koji bi trebao poboljšati zaštitu nasilja u obitelji i bolje sprječavati nasilje prema ženama.

U obrazloženju Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja nad ženama u Federaciji, predlagač Federalno ministarstvo pravde je navelo da je on potreban kako bi se Konvencija Vijeća Europe o prevenciji i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u obitelji uključila u zakonodavstvo Federacije, što su podržali svi zastupnici tijekom rasprave ali i glasanja, piše Detektor.

Kako je rekao ministar pravde Vedran Škobić, zakonom se uvode hitne mjere zaštite koje provode policijski organi, mogućnost elektronskog nadzora nasilnika kojem je određena mjera udaljenja iz stana i približavanja žrtvi, regulirana su prava žrtava i zaštićena su djeca žrtve nasilja.

Škobić je istaknuo da se donošenjem ovog zakona u zakonodavstvo Federacije djelomično preuzima Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća Evrope od 14. svibnja 2024. o suzbijanju nasilja prema ženama i nasilja u obitelji.

    “Daju se i veća ovlaštenja policijskim organima. Član 32. precizira da je policijska uprava dužna za svaki prijavljeni slučaj nasilja izaći na lice mjesta odmah po primljenoj prijavi”, rekao je obraćajući se zastupnicima.

    Pojasnio je da plicija može osobu za koju postoje osnovi sumnje da je učinila nasilje privremeno pritvoriti i zadržati je 48 sati.

    Zastupnica Alma Kratina pohvalila je zakon i rekla da nove zakonske odredbe propisuju veću odgovornost i veću mogućnost djelovanja svih onih koji sudjeluju u lancu odlučivanja u borbi protiv nasilja u obitelji, a to se odnosi na centre za socijalni rad, obrazovne ustanove, policiju i pravosudne institucije.

    Zakonom je predviđeno uspostavljanje 24-satne besplatne SOS telefonske linije koja pokriva cijelu Federaciju, radi davanja savjeta i pružanja podrške žrtvama nasilja, povjerljivo, odnosno čuvajući i njihovu anonimnost, u vezi sa svim vidovima nasilja obuhvaćenih ovim zakonom.

    Zastupnica Jasmina Bišćević Tokić pohvalila je zakon te ga ocijenila kao “korak ka rješavanju društvenog problema”, ali je problematizirala odredbu zakona kojom je propisano da ne smije biti objavljen identitet nasilnika bez njegove suglasnosti.

    “Mislim da to ne bi trebalo tako biti, pogotovo ako objava identiteta može pomoći u pronalaženju nasilnika ili biti alarm da ponovo ne počini isto kazneno djelo”, rekla je ona.

    Još jedna od novina jeste i uvođenje elektronske narukvice nasilniku sa izrečenim mjerama zabrane prilaska, kako bi policija mogla pratiti poštuje li ih i na vrijeme pomoći žrtvi ukoliko pokuša prekršiti mjeru.

    U slučaju da se nasilnik približi žrtvi, ona bi dobila upozorenje da se sakrije, a najbliža policija alarm da krene prema njoj i spriječi njegovo približavanje. Počinitelj bi bio kažnjen za kršenje mjera ako bi se usvojio ovaj prijedlog. Federalni ministar pravde ovu odredbu smatra najefikasnijom u procesu zaštite žene, o čemu je Detektor ranije pisao.

    Da bi zakon stupio na snagu, potrebno je da ga usvoji i Dom naroda.

    S dnevnog reda povučene su izmjene i dopune Kaznenog zakona Federacije kojim bi se uvelo novo kazneno djelo – femicid, što je izazvalo negodovanje dijela zastupnika.

    Članak Istine na ovu temu čitajte OVDJE