Cijene kave na burzi dosegle su povijesne maksimume, pa tako kilogram kave u BiH trenutno košta i do 26 maraka, dok stručnjaci upozoravaju da bi uskoro mogla dosegnuti i 30 maraka.
Momčilo Banjac, direktor pržionice kave Minea iz Gradiške, ističe kako cijene sirove kave neprestano rastu i da se ne pamti kada su bile ovako visoke, pišu Nezavisne.
„Jedini i najveći razlog skoka cijena na policama trgovina je visoka cijena sirove kave na burzi“, kaže Banjac, dodajući da je cijena već rasla početkom godine, ali da se očekuje daljnji porast.
„Teško je predvidjeti što će se dogoditi, ali cijena sirove kave raste iz dana u dan“, naglašava Banjac.
Trenutna cijena kilograma kave u BiH varira između 25 i 26 KM, ovisno o proizvođaču. No, Banjac upozorava da bi uskoro mogla doseći 30 KM, pri čemu bi pržioničari jedva pokrili troškove.
Globalni čimbenici i nestašica utječu na cijene
Jedan od glavnih razloga ovog poskupljenja su slabiji prinosi u Brazilu i Vijetnamu, vodećim proizvođačima kave, uz dodatne čimbenike poput jačanja američkog dolara, globalnih sukoba i rasta troškova transporta.
„Cijene svega rastu, ali situacija s kavom je posebno teška. Ovo nije dobra vijest ni za nas proizvođače jer će nam pasti prodaja“, pojašnjava Banjac.
Dodaje da će ovakve cijene najviše pogoditi male proizvođače, koji će se teško održati na tržištu. Prošle godine kilogram kave stajao je oko 16 KM, što pokazuje koliko je poskupljenje drastično.
Mitar Samardžija, direktor Bom impeksa, čiji je najpoznatiji brend OM kafa, potvrđuje da su cijene sirove kave na burzama rekordno visoke te da je teško prognozirati daljnja kretanja.
„Trenutno je kava na povijesnom maksimumu. Neka predviđanja kažu da bi mogla poskupjeti za dodatnih 15 do 20 posto, što bi značilo cijenu od oko 30 KM po kilogramu“, kaže Samardžija.
Pržioničar iz Banje Luke Dragan Grbić ističe kako bi cijene kave mogle porasti za dodatnih 30 posto, pri čemu se trend rasta neće tako brzo zaustaviti.
„Suša u Vijetnamu i Brazilu je ključni razlog rasta cijena. Upravo te usjeve najviše koristimo na ovom području“, kaže Grbić, dodajući da je, osim cijene sirove kave, značajno porastao i trošak transporta.
Potrošači i ugostitelji na udaru
Admir Arnautović, predsjednik Udruženja kluba potrošača srednje Bosne iz Travnika, naglašava da cijena kave već više od pola godine postupno raste.
„Najavljena poskupljenja rezultat su rasta cijena na svjetskom tržištu, ponajprije zbog nepovoljnih klimatskih uvjeta u zemljama proizvođačima. No, ovaj rast nije isključivo posljedica tržišnih faktora, već će utjecati i na cijene kave u ugostiteljskim objektima“, upozorava Arnautović.
Dodaje kako je poskupljenje kave, uz rast cijena goriva i brašna, obično okidač za povećanje cijena širokog spektra proizvoda i usluga.
Ministar trgovine u Vladi Federacije BiH Amir Hasičević pojašnjava kako država može intervenirati jedino u slučaju kršenja propisanih marži.
„Kad bismo ograničili cijenu kave na razinu koja trenutno nije tržišno održiva, samo bismo izazvali nestašicu. Na burzi se dogodio slom, i kavu je sve teže nabaviti“, zaključuje Hasičević.