Ako se razvije kako se nadaju tužitelji, tužba Udruge „Sretni građani“ iz Mostara protiv Hercegovačko-neretvanske županije i Grada Mostara, zbog utvrđivanja i otklanjanja diskriminacije, mogla bi biti trasa za sve žitelje Mostara. Udruga „Sretni građani“, kojoj je na čelu bivša vijećnica Boška Ćavar registrirana je za poticanje i pružanje pravne i druge pomoći građanima, a u rješavanju njihovih problema s nekretninama, okolišem i njihovim temeljnim ljudskim pravima na području lokalne samouprave. Odlučili su krenuti iz svoga oduzetog dvorišta – preciznije iz ulice Kneza Domagoja i Kralja Tvrtka u Mostaru, u kojem se djeca ne mogu igrati.

Grad se 2022. upisao kao posjednik
Naime, tužitelji su etažni vlasnici stanova u dvije prostorno spojene stambene zgrade, obje izgrađene na građevinskoj parceli k.č.br 1324/2 naziva „Dvorište“. Parcela je, navode u tužbi tužitelji, upisana u Zemljišne knjige KO Mostar po starom premjeru, a na njoj su u nekoliko navrata nakon devedesetih upisivane promjene, te tako postoji više različitih i proturječnih službenih dokumenata koje su tijela tuženih izdavala vezano za navedene parcele. Sve parcele se sada vode u različitim ZK ulošcima, pri čemu je parcela k.č.br. 1324/28 u prijavnom listu Odjela za urbanizam u procesu harmonzacije Katastra i Gruntovnice evidentirana kao nepoznata zemljišno – knjižnom stanju.
„Tuženi od 2008. upisuju prava i provode cijepanje parcela građevinskog zemljišta u gradu u korist trećih osoba, dok drugotuženi drži upisanim kao posjednika nepostojeći SIZ stanovanja, a zatim 2022. godine donosi odluke o parcelaciiji i prijenosu titulare temeljem kojih samog sebe upisuju kao posjednika(čak i na unatrag 25 godina privatiziranim stambenim zgradama s kojima drugotuženi Grad Mostar nije imao nikakve veze i sve to prosljeđuje tijelima prvotužene na uknjižbu vlasničkih prava. Nakon toga su tijela drugotužene – Grada Mostara drugima dodjeljivale parcele za izgradnju objekata i koristili ih kao parkinge“, navodi se, uz ostalo, u tužbi Udruge Sretni građani protiv Vlade HNŽ i Grada Mostara. Tužitelji smatraju da im je povrijeđeno pravo na jednako postupanje u odnosu na druge nositelje imovinskih prava u drugim objektima kolektivnog stanovanja u Gradu Mostaru. Ujedno, tužitelji napominju da je parcela 1324/2 izgrađeno građevinsko zemljište, te da se nije moglo dva puta na istome graditi.
Godinama koristili dvorište
U tužbi se još navodi da su tužitelji još prije četvrt stoljeća otkupili svoje stanove od vlasnika ili njihovih pravnih sljednika – poduzeća Soko, a otkupom stanova su stekli pravo nad zajedničkim dijelovima zgrade, kao i na zemljištu za redovitu uporabu zgrade koje je u naravi građevinska parcela zgrade za koju je bila izdana sva potrebna dokumentacija za izgradnju. Tužitelji su godinama uz stanove koristili i dvorište na parceli 1324/2 starog premjera, koje čini dio jedinstvene parcele na kojoj su i zgrade. Nadalje, bez dvorišta, sa zelenom površinom i parking mjestima ne može se izdati rješenje o izdavanju urbanističke suglasnosti za gradu. U konačnici, tužitelji u tužbi navode da im je cijenu koštanja stana bila uračunato i dvorište, odnosno uz ostalo, zajednički dijelovi zgrade.
Povodom ove tužbe upite smo slali tuženima – Vladi HNŽ-a i Gradu Mostaru. Gradska uprava je odgovorila da nemaju saznanja o eventualnoj tužbi u ovom slučaju, te da je naš upit proslijeđen Pravobraniteljstvu Grada Mostara, koje još nije poslalo odgovor na naš upit. Nema odgovora ni od Vlade HNŽ. Međutim, sa suda u Mostaru potvrđuju da su i županijsko i gradsko pravobraniteljstvo poslali svoje odgovore.
„U parnici koju ste naveli odgovor na tužbu su dostavili Grad Mostar zastupan po Javnom pravobraniteljstvu Grada Mostara i Županijsko javno pravobraniteljstvo i to je zadnje što je rađeno u ovom predmetu“, kazali su Istini u Općinskom sudu Mostar. Treba dodati da ova problematika ima i kazneni dio priče, budući da su stanari davno podnijeli prijavu oko svoje problematike Tužiteljstvu HNŽ.
K.Perić/Istina.media