Pametno, neustrašivo novinarstvo

TRIJUMF MJEŠTANA Vrhovni sud poništio urbanističku suglasnost za izgradnju vjetroelektrane “Poklečani”

Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom je uvažen zahtjev za izvanredno preispitivanje presude u predmetu tužiteljice Ive Miličević, koja je osporavala izdavanje urbanističke suglasnosti za izgradnju vjetroelektrane “Poklečani” na planini Štitar, u općini Posušje.

Sud je utvrdio kako su prilikom izdavanja urbanističke suglasnosti od strane Federalnog ministarstva prostornog uređenja počinjeni proceduralni i pravni propusti, što je dovelo do poništenja rješenja i vraćanja predmeta na ponovno odlučivanje. Iako je Ministarstvo prostornog uređenja Zapadnohercegovačke županije dalo pozitivno mišljenje, uz uvjet pribavljanja svih potrebnih akata i suglasnosti za zaštitu okoliša, tužiteljica je osporavala gradnju zbog negativnih utjecaja na okoliš, kulturno-povijesnu baštinu i ljudska prava.

Razlozi poništenja

Vrhovni sud je utvrdio da je prvostupanjsko rješenje, kojim je investitoru – JP Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar – izdana urbanistička suglasnost za izgradnju kompleksa vjetroparka, sadržavalo brojne uvjete vezane uz zaštitu okoliša, sigurnost infrastrukture te druge tehničke i administrativne odredbe. Međutim, sud je zaključio kako je postupak izdavanja suglasnosti u određenim segmentima bio nezakonit i neregularan, što je opravdalo njegovo poništenje.

Podsjećamo da su mještani Poklečana, zajedno s Aarhus centrom u BiH, od početka izražavali protivljenje ovom projektu zbog zabrinutosti za okoliš, zdravlje i kvalitetu života lokalne zajednice. Planirana izgradnja vjetroelektrane na Štitaru, u neposrednoj blizini zaštićenog područja, izazvala je strah od negativnih posljedica za bioraznolikost i lokalno gospodarstvo.

„Presuda Vrhovnog suda daje nam nadu da i u Bosni i Hercegovini još uvijek postoje institucije koje štite zakon i interese građana. Smatramo da je ovo važan korak prema pravdi i zaštiti okoliša, jer mi, mještani Poklečana, ne tražimo ništa drugo nego poštivanje zakona i propisa koji štite našu prirodu i resurse. Naravno, zelena energija je važna i nužna, ali ne smije doći po cijenu uništavanja prirodnih resursa, šuma, zaštićenih krajolika, a posebno pitke vode. Postoje vrijednosti koje, kada se jednom izgube, više se nikada ne mogu vratiti. Ova presuda je pobjeda za nas i za sve one koji vjeruju da je moguće uspostaviti ravnotežu između potrebe za energijom i očuvanja prirode“, izjavila je Iva Miličević, predstavnica neformalne skupine građana iz Poklečana.

Presuda predstavlja značajan korak u borbi za zaštitu okoliša, kulturno-povijesne baštine i prava lokalnih zajednica. Sud je naložio vraćanje predmeta na ponovno odlučivanje, čime se otvara prostor za daljnju pravnu provjeru svih aspekata projekta, s ciljem očuvanja okoliša i poštivanja zakona.

Državnu imovinu brane aktivisti

„Ovo je još jedna presuda u kojoj možemo vidjeti kako sud ukazuje i na nužnost adekvatnog poštivanja Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH. Za sada državnu imovinu brane aktivisti i pravosudne institucije. Druge institucije nešto čekaju – pitamo se, što čekaju?“ istaknula je Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u BiH.

Ovaj slučaj ističe važnost transparentnosti i poštivanja zakonskih procedura u svim projektima koji mogu imati dugoročne ekološke i društvene posljedice. Aktivisti i građani koji se protive neodgovornoj gradnji i kršenju ekoloških standarda pozdravljaju ovu presudu kao pobjedu u borbi za zaštitu prava lokalnih zajednica i okoliša.