Pametno, neustrašivo novinarstvo

TEŽIO JE ZA MIROM Prije deset godina na Koševu: “Vi ovdje dobro znate što su patnja, razaranja i bol”

Ovog lipnja navršava se deset godina od posjeta pape Franje Bosni i Hercegovini i Sarajevu. Dana 6. lipnja 2015. središnji događaj jednodnevnog boravka Svetog Oca u Sarajevu bila je sveta misa i homilija na stadionu Koševo, kojoj je prisustvovalo oko 60.000 vjernika.

Papa Franjo, koji je preminuo danas, posjetio je Sarajevo 18 godina nakon povijesnog dolaska svetog Ivana Pavla II. Dočekali su ga brojni mladi i djeca, koji su željeli pokazati svoju kulturu, tradiciju, raznolikost i radost, ali i rane – zgrade, ulice i srca rastrgana bolnim sukobom, prisjeća se Dnevni Avaz.

Riječ „mir”

U koncelebraciji s Papom sudjelovalo je pet kardinala, 35 (nad)biskupa te više od 700 svećenika. Uz kardinala Vinka Puljića, nazočni su bili i kardinali Pietro Parolin, Jean-Louis Tauran, Kurt Koch i Josip Bozanić.

Središnja poruka Papine homilije bila je težnja za mirom i trud oko njegova ostvarenja, osobito u kontekstu brojnih oružanih sukoba u svijetu, koje je Papa nazvao oblikom trećeg svjetskog rata.

“Draga braćo i sestre, u biblijskim čitanjima koja smo upravo čuli, više se puta spominjala riječ ‘mir’. Doista, snažna proročanska riječ! Mir je Božji dar, Božji plan za čovječanstvo, povijest i sve stvoreno. To je plan koji neprestano nailazi na protivljenje čovjeka i zloga. I u našem vremenu, težnja za mirom i trud oko njegova ostvarenja sukobljavaju se s činjenicom da se diljem svijeta vode brojni oružani sukobi. To je svojevrsni treći svjetski rat koji se vodi ‘u dijelovima’ i koji, u kontekstu globalne komunikacije, stvara stvarnu ratnu klimu.

Postoje oni koji svjesno žele izazvati i širiti ovu klimu – osobito oni koji potiču sukobe među različitim kulturama i civilizacijama, kao i oni koji smišljaju ratove radi prodaje oružja. No, rat znači djecu, žene i starce u izbjegličkim kampovima; znači prisilno napuštanje domova; znači razorene kuće, ulice i gospodarske objekte; prije svega, znači tolike uništene živote. Vi to vrlo dobro znate, jer ste to sve proživjeli upravo ovdje: kolika patnja, kolika razaranja, kolika bol! Danas se, draga braćo i sestre, još jednom iz ovog grada uzdiže vapaj naroda Božjega i svih ljudi dobre volje: Nikada više rata!

Usred ratne klime, poput sunčeve zrake koja probija oblake, odjekuje Isusova riječ iz Evanđelja: ‘Blago mirotvorcima’ (Mt 5,9). To je uvijek aktualan poziv, vrijedan za svaki naraštaj. Ne kaže ‘Blago onima koji govore o miru’, jer svatko može govoriti – pa i licemjerno. Ne. Kaže: ‘Blago mirotvorcima’, onima koji stvaraju mir. Stvarati mir je umjetnost: zahtijeva strast, strpljenje, iskustvo i ustrajnost. Blaženi su oni koji svakodnevnim radom siju mir – gestama služenja, bratstva, dijaloga i milosrđa… Oni će se zvati sinovima Božjim, jer Bog sije mir uvijek i posvuda. U punini vremena poslao je svoga Sina da bismo imali mir! Stvaranje mira posao je koji se obavlja svakodnevno, korak po korak.

Kako se stvara taj mir? Prorok Izaija nas podsjeća: ‘Mir će biti djelo pravde’ (Iz 32,17). Prema Vulgati: Opus iustitiae pax – geslo koje je proročki preuzeo papa Pio XII. Mir je plod pravde. Ne teorijske ili planirane, već pravde koja se živi. Novi zavjet nas uči da je savršeno ispunjenje pravde ljubiti bližnjega kao samoga sebe (usp. Mt 22,39; Rim 13,9).

O, kako se sve mijenja kad, uz Božju milost, živimo po ovoj zapovijedi! Jer mi se tada mijenjamo. Osoba ili narod kojeg sam prije doživljavao kao neprijatelja, ima isto lice kao ja, isto srce i istu dušu. Imamo istog Oca na nebesima. Istinska pravednost je činiti toj osobi ono što bih volio da drugi čine meni i mome narodu (usp. Mt 7,12).

Ne dajmo se zavarati. U drugom čitanju, sveti Pavao nam govori koje su vrline potrebne za izgradnju mira: ‘Zaodjenite se u milosrdno srce, dobrotu, poniznost, blagost, strpljivost; podnosite jedni druge i opraštajte si ako tko ima protiv koga kakvu pritužbu! Kao što je Gospodin vama oprostio, tako i vi!’ (Kol 3,12-13).

To su osjećaji koji nam pomažu da, tamo gdje živimo, postanemo ‘umjetnici’ mira. No, nemojmo misliti da to ovisi samo o nama – inače bismo pali u prazan moralizam. Mir je Božji dar – ne u magijskom smislu, već u tome da Krist sa svojim Duhom može usaditi u naša srca te osjećaje i učiniti nas pravim oruđem svojega mira. Apostol nas uči da je mir Božji dar upravo zato što je plod Njegova pomirenja s nama. Samo čovjek koji se pomirio s Bogom može postati pravi mirotvorac.

Draga braćo i sestre, molimo danas Gospodina, po zagovoru Blažene Djevice Marije, za milost da imamo jednostavno srce, puno strpljenja, pravednosti i milosrđa. Molimo da budemo oni koji mir stvaraju, a ne oni koji šire rat i neslogu. To je jedini put koji nas vodi prema pravoj sreći i blaženstvu.”