U hotelu „Monti“ na Igmanu danas je otvorena dvodnevna Konferencija o sigurnosti i položaju novinarki, novinara i medija u Bosni i Hercegovini, koju organizira Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine uz podršku Vijeća Europe.
Konferenciju je otvorio ministar Sevlid Hurtić, a svečanom otvaranju nazočili su i zamjenik šefice Ureda Vijeća Europe u Sarajevu Vahagn Muradyan, brojni novinari, stručnjaci, aktivisti, te predstavnici domaćih i međunarodnih organizacija i relevantnih institucija.
“Slobodni, sigurni i odgovorni mediji temelj su svakog demokratskog društva. Nažalost, svjedoci smo da su novinari i novinarke u Bosni i Hercegovini često izloženi pritiscima, prijetnjama, pa i fizičkim napadima. Ova konferencija predstavlja važan korak ka jačanju svijesti i pronalaženju konkretnih rješenja za poboljšanje njihovog položaja i zaštite”, istaknuo je ministar Hurtić u svom uvodnom obraćanju.
Vahagn Muradyan je naglasio da Vijeće Europe blisko surađuje s institucijama na svim razinama u Bosni i Hercegovini, kao i s medijima i civilnim društvom, u cilju pružanja podrške zemlji u zaštiti slobode izražavanja i pristupa informacijama, u skladu s europskim standardima.
“Novinari se suočavaju s rastućim izazovima, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego i širom Europe. Potrebna im je konkretna podrška. Sloboda izražavanja temelj je demokratskog i pluralističkog društva. Pristup točnim i pouzdanim informacijama neophodan je za smisleno sudjelovanje javnosti, a uloga novinara u tome je od ključne važnosti”, rekao je Muradyan.
Denis Džidić, direktor BIRN-a BiH, kazao je kako je novinarka Detektora tijekom rada na priči o desničarskoj skupini u Republici Srpskoj doživjela prijetnje i pritiske od strane navijača. Iako je slučaj prijavljen, kazao je da se postupak odvija sporo i netransparentno.

“U BiH nemate garanciju da će se postupati na određeni način. Sve ovisi o tome kojeg ćete suca dobiti i kako će se slučaj razvijati. Mislim da upravo tu leži najveći strah novinarske zajednice”, istaknuo je Džidić. Dodao je da sve veću prijetnju predstavljaju i tužbe za klevetu, čiji broj raste, a postupci su dugotrajni i iscrpljujući.

Azhar Kalamujić, novinar Centra za istraživačko novinarstvo (CIN), podijelio je iskustva iz rada na istraživačkim pričama, navodeći kako su nekoliko puta doživjeli prijetnje, pritiske i napade. Iako su imali podršku medijske zajednice, sustav takve prijave rješava vrlo sporo i neučinkovito.
“Tijekom jednog suđenja u Dubrovniku napadač je nasrnuo na kolegicu i zaprijetio da će joj iščupati grkljan – prisjetio se Kalamujić, naglasivši da je postupak u Hrvatskoj okončan znatno brže nego što bi bio u BiH. Kazao je da ga kao novinara najviše muči šutnja institucija, te da bi dopustio i da ga tuku, ali da odgovaraju na upite. Dodao je da su više ugrožene žene novinarke na terenu i da njih posebno treba zaštititi.

Jedna od panelistica bila je i Kristina Perić, urednica portala Istina.media, koja je govorila o problemu SLAPP tužbi. Istaknula je da govori iz osobnog iskustva, jer je 2024. godine provela većinom na sudovima, suočena s dvije SLAPP tužbe nakon otkrivanja afere „Peti kat“, gdje je glavni akter podnio dvije tužbe protiv nje i medija u kojem je radila.
“Pravomoćno je presuđeno da istraživačko novinarstvo nije kleveta i da sam djelovala u javnom interesu. No, u procesu sam se potrošila i nisam stigla raditi ono što najbolje znam – pisati. SLAPP tužbe stalno lebde nad glavom novinara, a nekoliko izgubljenih parnica može ugasiti manju redakciju. Posebno danas, kad je broj poziva za financiranje neovisnih medija prepolovljen”, upozorila je Perić.

Upitana odgovaraju li institucije na upite novinara, rekla je kako mnogi direktori koje postavlja politika institucije doživljavaju kao privatne posjede i d.o.o. te izbjegavaju odgovarati na pitanja u interesu javnosti. Kao ključni problem u BiH istaknula je pravosuđe, dodavši da više vjeruje u Providnost nego u sustav, te da upravo zbog tog nepovjerenja nije uopće prijavila kada su joj prošlo ljeto slomili prednje staklo na osobnom automobilu u Mostaru.
Na konferenciji su govorili predstavnici BH novinara – Borka Rudić i Marko Divković, Aleksandar Trifunović ispred portala Buka, Avdo Avdić ispred portala Istraga.ba i drugi. Jedan od zaključaka današnjeg dijela konferencije jeste da se redakcije moraju udružiti po pitanju obrane od SLAPP-ova.
Konferencija se nastavlja i sutra. Tijekom dvodnevne konferencije sudionici će kroz panel-rasprave i tematske sesije analizirati ključne izazove s kojima se suočava novinarska zajednica u BiH. Poseban fokus bit će na pitanjima sigurnosti, profesionalne autonomije, pristupa informacijama te ulozi medija u zaštiti ljudskih prava i demokracije.
Cilj konferencije je potaknuti otvoreni dijalog i izraditi preporuke koje će pridonijeti jačanju mehanizama zaštite novinara te osiguravanju slobodnog i odgovornog medijskog prostora u Bosni i Hercegovini.
Istina.media