Pametno, neustrašivo novinarstvo

PODJELA U SPC Porfirije uz Vučića, vladika Grigorije javno podržava studente


foto: Reuters

Poglavar Srpske pravoslavne crkve smatra da su prosvjedi u Srbiji pod stranim utjecajem, ali pojedini svećenici izražavaju simpatije prema demonstrantima, piše švicarski list „Neue Zürcher Zeitung“.


Studentski prosvjedi u Srbiji puno su više no samo prosvijedi studenata, piše novinar lista Neue Zürcher Zeitung Andreas Ernst. „To su demonstracije protiv korupcije i za transparentnu državu. Osim sveučilišta i njihovih rektora, pridružile su im se i udruge poljoprivrednika, sindikati nastavnika te velik dio urbane srednje klase.“

No, navodi se u listu, utjecajna i vlastima bliska Srpska pravoslavna crkva (SPC), ne podržava prosvjede. „Tijekom posjeta Kremlju, patrijarh Porfirije izjavio je da se u Srbiji odvija ‘obojena revolucija’. Time se misli na ustanak koji je iniciran i kontroliran od strane zapadnih zemalja, s ciljem rušenja aktualnog režima.“, prenosi DW

„Obraćajući se Putinu, Porfirije je, prema navodima ruske novinske agencije Novosti, rekao: ‘Nadam se da možemo odoljeti ovom iskušenju.’ Prosvjedi, prema njegovim riječima, potječu iz ‘centara moći na Zapadu’ koji žele spriječiti Srbiju da očuva svoj identitet i kulturu. Ruski predsjednik na to je kratko odgovorio kako zna da je situacija na Balkanu teška.“

Ruski patrijarh Kiril, koji je također bio prisutan, bio je izravniji, prenosi dalje Neue Zürcher Zeitung: „Srbija je pravoslavna zemlja koja se nalazi duboko na Zapadu i izložena je njegovim utjecajima. Znanost i kultura su od toga imale koristi, ali ono što sada dolazi sa Zapada – u moralnom i etičkom smislu – jest đavolsko djelo“, rekao je Kiril. Njegov srpski kolega je, prema pisanju Novosti, to potvrdio.

Podjela unutar SPC-a

Time je, ocjenjuje švicarski novinar, postalo jasno da je završeno kolebanje crkvenog vrha u vezi s prosvjedima mladih u Srbiji. „Porfirije u potpunosti prihvaća stav predsjednika Aleksandra Vučića, koji je ranije također govorio o ‘obojenoj revoluciji’. Prema toj verziji, studenti su ili naivna oruđa stranih interesa, ili pak izravni agenti tih interesa.“

U članku se ističe da Srpska pravoslavna crkva ima velik društveni utjecaj, ali je manje hijerarhijski organizirana od Rimokatoličke crkve: „Zato riječi patrijarha Porfirija iz Kremlja vjerojatno neće ušutkati različita mišljenja unutar same Crkve, jer i među svećenstvom postoje podijeljena mišljenja o tome kako bi se ona trebala odnositi prema društvenoj krizi i prosvjedima protiv režima.“

U tekstu se podsjeća da su svećenici u Nišu, trećem po veličini gradu u Srbiji, zvonima s crkava pozdravili dolazak prosvjednika i pridružili im se: „Svećenik Nikola Simić iz sela u Šumadiji navodno je sudjelovao u prosvjedima, zbog čega ga je episkop te eparhije razriješio dužnosti. Sada će o njegovom slučaju odlučivati crkveni sud.“

Kontroverzu je, piše švicarski list, izazvao i mitropolit kruševački, koji je krajem veljače upozorio studente da se „revolucije svih boja“ uvijek završavaju samo jednom bojom – crvenom, bojom krvi. „Zatvorene studentske sastanke usporedio je s masonskim ložama, a navodno ih je – što sada negira – nazvao i srpskim ‘ustašama’.“

Prosvjedi nisu anticrkveni

Ali u SPC-u ima i drugačijih glasova. Sedam visokih crkvenih velikodostojnika, od kojih šest imaju sjedišta u inozemstvu, distanciralo se u otvorenom pismu od smjera koji Crkva trenutno slijedi, piše Neue Zürcher Zeitung i dodaje da je među njima i vladika Grigorije, nadležan za vjernike SPC-a u Njemačkoj.

„On već mjesecima javno podržava studente. Grupa prosvjednika koja je na biciklima putovala prema Vijeću Europe u Strasbourgu, prenoćila je u njegovoj crkvi u Münchenu. Neki promatrači tvrde da karizmatični vladika ima ambicije da jednog dana postane patrijarh.“

Na kraju, kako zaključuje švicarski list, „važno je napomenuti da prosvjedi ni u kojem slučaju nisu usmjereni protiv Crkve. Studenti i njihovi simpatizeri politički su i ideološki vrlo heterogena skupina. Na prosvjednim šetnjama često nose zastavu Svetog Save, srpskog zaštitnika prosvjete. Neki od njih upravo su proslavili Uskrs kada ih je zatekla vijest da ih patrijarh Porfirije iz Moskve optužuje da su u službi stranih sila.