“Zaustavite zločin nad prirodom”, “Ekologija da, mafija ne”, samo su neki od transparenata koje su prosvjednici nosili. U Sarajevu je 10. svibnja, s početkom u 11 sati, održana prosvjedna šetnja pod geslom „Zahtijevamo zakonitost, transparentnost i zaštitu zajedničkih dobara“, u organizaciji Saveza za zakonito i transparentno raspolaganje imovinom u Bosni i Hercegovini. Šetnja je započela ispred Pravobraniteljstva BiH, a završila ispred Ureda visokog predstavnika (OHR).

Savez okuplja brojne organizacije civilnog društva i neformalne građanske inicijative koje se zalažu za vladavinu prava, zaštitu okoliša i očuvanje zajedničkih resursa. Povod okupljanju bila je zabrinutost zbog sve učestalijih pokušaja nezakonitog prijenosa i korištenja državne imovine, unatoč činjenici da je na snazi pravno obvezujuća Odluka o zabrani raspolaganja državnom imovinom koju je donio visoki predstavnik.
Prosvjednici su upozorili da se sve češće državna i privatna zemljišta koriste za projekte poput izgradnje solarnih i vjetroelektrana, rudnika i kamenoloma – bez odgovarajućeg zakonskog okvira i protivno javnom interesu. Takve aktivnosti imaju štetne posljedice za okoliš, lokalne zajednice i temeljna prava građana, posebno povratnika.

Ispred Pravobraniteljstva BiH okupljeni su zatražili da ova institucija odlučno štiti interese države u svim slučajevima nezakonitog raspolaganja državnom imovinom. Pozvali su na pokretanje pravnih postupaka protiv svih nezakonitih ugovora, koncesija i drugih akata kojima se državna zemlja ustupa u privatnu upotrebu, te na redovito i transparentno informiranje javnosti o tim slučajevima.
„Apeliramo na sve razine vlasti u Bosni i Hercegovini da hitno provedu presude Ustavnog suda i osiguraju poštivanje zakona koji zabranjuju raspolaganje državnom imovinom od strane nižih razina vlasti. Prostorni planovi jedinica lokalne samouprave u HNŽ nisu usklađeni s kantonalnim zakonima, što omogućava nezakonitu prenamjenu poljoprivrednog zemljišta. Te aktivnosti ugrožavaju ne samo resurse, nego i budućnost naše zemlje“, poručio je Džemal Kodro, predstavnik neformalne grupe građana „Zaustavimo nezakonite izmjene prostornog plana u Mostaru“.
Sudionici su pozvali i Ured visokog predstavnika da jasno potvrdi kako je zabrana raspolaganja državnom imovinom još uvijek na snazi te da spriječi svaki pokušaj izmjene zakona, prostornih planova ili sporazuma kojima bi se omogućilo korištenje državne imovine bez zakonskog okvira na državnoj razini.
„Ovo nije borba protiv razvoja, već borba za pravnu sigurnost, odgovornost institucija i očuvanje zajedničkih dobara. Državna imovina pripada svim građanima BiH i njeno korištenje mora biti zakonito, pravedno i u javnom interesu“, izjavila je Emina Veljović, ravnateljica Aarhus centra u BiH.
Istoga dana, u 15:30 sati, u Dječjoj kući na Grbavici održan je i okrugli stol pod nazivom „Zajedno protiv nezakonite prenamjene državne imovine!“, na kojem su sudionici prosvjeda, pravni stručnjaci, aktivisti i predstavnici civilnog društva raspravljali o mogućim pravnim i društvenim koracima za zaštitu državne imovine.
Organizatori su zaključili:
„Naša šutnja bi značila suučesništvo – zato danas govorimo jasno, odgovorno i odlučno.“