foto: PA Media
Nakon razgovora britanskog premijera Keira Starmera i američkog predsjednika Joea Bidena u Washingtonu, nije donesena nova odluka o tome hoće li Ukrajina smjeti koristiti dalekometne rakete za gađanje ciljeva unutar Rusije, javlja BBC.
Na pitanje o tome je li uspio uvjeriti Bidena da dopusti Ukrajini korištenje raketa Storm Shadow, Starmer je odgovorio kako su imali “dug i produktivan razgovor o brojnim temama, uključujući Ukrajinu, Bliski istok i Indo-Pacifik”.
Bijela kuća također je izrazila “duboku zabrinutost zbog isporuke oružja iz Irana i Sjeverne Koreje Rusiji”. Ranije je ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio zapadne zemlje da ne dopuste Ukrajini korištenje dalekometnih raketa protiv Rusije, što bi, prema njegovim riječima, predstavljalo “izravnu uključenost NATO-a” u rat.
Unatoč prijetnjama, bivši britanski ministar obrane Ben Wallace izjavio je kako bi NATO trebao dopustiti Ukrajini korištenje tih raketa, dodavši da ruske prijetnje samo pomažu Putinu. Kurt Volker, bivši američki izaslanik za pregovore o Ukrajini, smatra da Putin koristi ove izjave kako bi obeshrabrio Zapad, no to nema veze s time što stvarno planira.
Biden je, odgovarajući na novinarska pitanja, rekao kako ne pridaje veliku važnost Putinovim prijetnjama. SAD i Velika Britanija do sada nisu dale dozvolu Ukrajini za korištenje dalekometnih raketa na ciljeve unutar Rusije zbog straha od eskalacije.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski više puta je pozvao zapadne saveznike da dopuste napade na ciljeve unutar Rusije, tvrdeći kako je to jedini način da se okonča rat.
Pitanje dalekometnih raketa, kao i druge globalne teme, nastavit će se raspravljati na predstojećoj Općoj skupštini Ujedinjenih naroda.