Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će se ovaj entitet odcijepiti i braniti svoju imovinu nakon što je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) pokušala provesti njegovo uhićenje, prema ranijem nalogu Tužiteljstva i Suda Bosne i Hercegovine.
Dok se obraćao novinarima u Administrativnom centru Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu, Dodik je izjavio da nema namjeru napustiti zgradu pod pritiskom te poručio kako SIPA nije agencija koja djeluje u ime entiteta, piše Detektor.
„Vidjet će se tko ima moć za provođenje zakona. Vidjeli smo i brata Kemala Ademovića, koji ovdje pokušava djelovati po principu ‘kadija te tuži, kadija ti sudi’“, rekao je Dodik, iskoristivši još jedan javni nastup za vrijeđanje visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.
Dodik, koji je ranije nepravomoćno osuđen zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, rekao je da je Schmidtovo djelovanje protuustavno.
Prema njegovim riječima, RS pokušava zaštititi ono što smatra svojim „ustavnim pravom“.
„Schmidt mora otići i mora povući sve što je donio. Ako, gospodo iz Sarajeva, želite vratiti funkcionalnost BiH, odreknite se Schmidta i izbrišite sve njegove odluke. Tada možemo sjesti i razgovarati“, poručio je Dodik, čije su pozive na razgovor već ranije odbili političari iz Federacije nakon što mu je određen pritvor i raspisana potjernica.
Istaknuo je kako BiH nije u interesu ni Srbima ni Republici Srpskoj. Poručio je da za RS ne postoje Državni sud, Tužiteljstvo ni SIPA. Narodna skupština RS-a ranije je usvojila zakone kojima se zabranjuje djelovanje državnih policijskih i pravosudnih tijela na teritoriju RS-a, a koje je privremeno stavio izvan snage Ustavni sud BiH do konačne ocjene ustavnosti.
Govoreći i o pitanju imovine, Dodik je istaknuo:
„Imovina je pitanje svih pitanja – ako se to nametne, RS će istog dana donijeti odluku o neovisnom statusu. Odcijepit ćemo se i braniti svoju imovinu. Ponosan sam na našu policiju – oni su domoljubi, dok su izdajnici u oporbi. Zar netko stvarno misli da bi policija, koja mora štititi institucije, trebala pokleknuti pred okupacijskom silom zvanom SIPA, Tužiteljstvo, Sud, Schmidt?“, izjavio je, dodavši da će jednog dana blokirati zgradu SIPA-e.
„Mislite da ne možemo? Nama ne trebaju puške“, rekao je Dodik na konferenciji za medije nakon dolaska iz Šekovića na sastanak u Istočno Sarajevo.
Vozila SIPA-e stigla su pred zgradu Vlade, no ubrzo su se povukla, kako je ranije izvijestio Detektor.
„Mogu potvrditi da su pripadnici SIPA-e bili u Administrativnom centru Vlade RS-a u Istočnom Sarajevu radi postupanja po nalogu Suda BiH vezano za kazneno djelo neizvršavanja odluke Ustavnog suda. Pokušali smo realizirati naredbu, ali su nas spriječili pripadnici MUP-a RS-a“, izjavila je za Detektor glasnogovornica SIPA-e Jelena Miovčić.
Ministar unutarnjih poslova RS-a Siniša Karan obratio se u ime Vlade RS-a na večernjoj konferenciji.
„Mogu reći da je, kao i svih proteklih 30 godina, Republika Srpska i danas mirno i stabilno mjesto za život. Mir je najveća vrijednost RS-a, a jamac mira i sigurnosti svih građana RS-a, bez obzira na vjeru ili bilo koju drugu razliku, jest Ministarstvo unutarnjih poslova“, rekao je Karan.
Naglasio je da su predsjednik RS-a, Vlada i Narodna skupština jamci ustavnopravnog poretka i obrane institucija RS-a.
„RS se 30 godina napada – preko visokih predstavnika, Ustavnog suda, a sada i preko redovitih agencija za provođenje zakona. Cilj je nanijeti konačan udarac Republici Srpskoj“, dodao je Karan.
Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak reagirao je putem društvenih mreža nakon što su policajci MUP-a RS-a spriječili pripadnike SIPA-e da privedu Dodika.
„Razgovarao sam s ravnateljem Federalne uprave policije Vahidinom Munjićem, koji me obavijestio da je podignuta razina pripravnosti, a pripadnici Specijalne jedinice su upućeni u bazu. Federalna uprava policije spremna je odmah pružiti asistenciju SIPA-i, ukoliko za to dobije nalog nadležnih pravosudnih institucija“, naveo je Isak.
Slanje nekoliko inspektora pred zgradu Vlade RS-a bez podrške Specijalne jedinice SIPA-e baca sumnju na sposobnost agencije da osigura provođenje zakona ili ukazuje na slabosti u planiranju akcije, istaknuo je Isak, pozivajući odgovorne osobe „da se uozbilje“.
Armin Kržalić, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, upozorio je na političke i sigurnosne rizike postupka uhićenja Dodika.
„Ovakve operacije moraju biti temeljito planirane“, naglasio je Kržalić, dodajući da je nalog trebao biti izvršen unutar 24 do 48 sati, ali sumnja da će do uhićenja doći.
„Sada je već kasno – sigurnosno gledano, radi se o akciji visokog rizika, a moguće su i eskalacije. Institucije trebaju raditi na očuvanju mira“, kazao je Kržalić.
Istaknuo je da Dodik uz osiguranje ima i Žandarmeriju te Specijalnu jedinicu, što dodatno pogoršava sigurnosnu situaciju.
„Ovo se moglo ranije i jednostavnije provesti, u skladu s ozbiljnom pripremom i tajnosti koju ovakve akcije zahtijevaju“, rekao je Kržalić, podsjetivši da su ranija, čak i rizičnija uhićenja, provedena u tajnosti.
Prije više od mjesec dana za Dodikom, premijerom RS-a Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine Nenadom Stevandićem raspisana je središnja tjeralica.
Sud BiH im je ranije odredio pritvor jer su odbili pojaviti se na saslušanju u Tužiteljstvu BiH, u okviru istrage zbog rušenja ustavnog poretka.
Sud BiH je 26. veljače nepravomoćno osudio Milorada Dodika na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obnašanja dužnosti predsjednika zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika.
Istom presudom Miloš Lukić, vršitelj dužnosti ravnatelja „Službenog glasnika RS-a“, oslobođen je krivnje.