Iz Operativnog centra Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije javili su da je u noći s petka na subotu na samom požarištu lokaliziran još jedan manji požar, ali da se proces sanacije nastavlja bez prekida.
U sjevernom dijelu grada istodobno je započeo pretovar gradskog otpada. Prema ranijoj najavi gradonačelnika Marija Kordića, normalno funkcioniranje ove komunalne usluge trebalo bi u potpunosti biti uspostavljeno tijekom sljedećeg tjedna.
Podsjećamo, požarište na mostarskom odlagalištu otpada Uborak već se nekoliko dana intenzivno zatrpava i sanira, potvrđeno je iz Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije. Nakon velikog požara koji je izbio u ponedjeljak i uzrokovao proglašenje izvanrednog stanja na području Mostara, situacija se na terenu konačno stabilizirala.
Grad Mostar je jutros priopćio kako je koncentracija zagađujućih tvari ispod graničnih vrijednosti, dok je prema službenim podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) indeks kvalitete zraka u 8 sati u Mostaru bio umjeren.
Hitna financijska pomoć Vlade FBiH za sanaciju i transport otpada
Kako bi se ublažile posljedice ekološke nepogode, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odobrila je na telefonskoj sjednici interventnih 300.000 KM za hitne mjere na regionalnom odlagalištu Uborak–Buđevci.
Ova proračunska sredstva namijenjena su za pokrivanje troškova angažmana air traktora za gašenje, žurno osiguravanje i saniranje opožarenog lokaliteta te provođenje preventivnih mjera protiv ponovnog izbijanja vatre. Također, novac će se iskoristiti za stabilizaciju terena i osposobljavanje prostora za pretovar prikupljenog smeća, kao i za transport te privremeno zbrinjavanje otpada na alternativnim odlagalištima uz ostale nepredviđene izdatke.
Federalno ministarstvo okoliša i turizma reagiralo je odmah po primitku obavijesti o požaru. Ministrica Nasiha Pozder potvrdila je da je od Federalne uprave za inspekcijske poslove zatražen hitan izvanredni inspekcijski nadzor kako bi se utvrdile sve okolnosti i definirali budući koraci na temelju nalaza s terena.
Uborak kao višedesetljetni problem koji traži odgovornost
Federalna ministrica je upozorila na kronične probleme s upravljanjem otpadom na ovoj lokaciji i naglasila potrebu za jasnom podjelom nadležnosti među različitim razinama vlasti.
„Uborak je višedesetljetni problem koji zahtijeva odgovornost svih razina vlasti. Odgovornost se ne može preskakati, jasno se zna što je u nadležnosti lokalnih zajednica, komunalnih poduzeća i federalne razine kada je riječ o upravljanju otpadom. Sada je najvažnije da se požar sanira, da se utvrde uzroci i stanje okoliša te da Grad Mostar donese odluke o daljim koracima.
Istakla je da su izdvojena interventna sredstva za sanaciju posljedica požara. Izrazila je, međutim, žaljenje što su sredstva uložena u tu namjenu, umjesto u projekte u skladu s Planom prilagođavanja s kojima bi Odlagalište i Grad aplicirali na javne pozive Vlade Federacije BiH i time preventivno i pravodobno radili na sanaciji i zatvaranju problematičnih polja unutar ovog odlagališta.
Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma napominju kako je njihova primarna zadaća izdavanje okolišnih dozvola i uspostava regulatornog okvira, dok je samo upravljanje odlagalištem u izravnoj nadležnosti Grada Mostara i JP Deponija d.o.o. Mostar.
Također je istaknuto da su Grad Mostar i JP Deponija Uborak–Buđevci iz federalnog proračuna u 2024. godini povukli 336.000 KM za projekt izgradnje postrojenja za pročišćavanje procjednih voda. To je ujedno bio i jedini projekt s kojim su Grad i ovo poduzeće aplicirali prema resornom ministarstvu u razdoblju od 2023. do 2026. godine.
Istina.medija



