Ministarstvo gospodarstva u Hercegbosanskoj županiji predvođeno ministrom Miroslavom Jaglicom uputilo je 24. travnja ove godine poziv za izgradnju vjetroparka “Stekerovci” u općini Glamoč, instalirane snage 425 MW u cilju proizvodnje električne energije u Hercegbosanskoj županiji, saznaje Istina.
Piše: Kristina Perić/Istina.media
Ako se taj projekat ostvari on će biti veličine 5 Ivovika, odnosno najveći vjetropark na Balkanu, koji bi se prostirao na 7 posto površine općine Glamoč.

Poziv su, kako saznaje Istina.media dobile tri tvrtke i to na prvom mjestu “X-WIND” d.o.o Glamoč, na drugom BTW Energija d.o.o Livno, a na trećem RWP-Witorog d.o.o Livno, a predmet poziva je prikupljanje pismenih ponuda za dodjelu koncesije na 30 godina.
Prva tvrtka X-WIND registrirala se prošlo ljeto u Glamoču, a osnivač joj je kosovski poduzetnik Abrashi Gazmend. Osam mjeseci nakon registracije prvi se našao na popisu tvrtki koje su direktno pozvane da se jave za koncesiju, što će reći da Gazmend nije registrirao tvrku u Glamoču bez plana.

A da vlast u HBŽ i za Gazmenda ima plan govori i činjenica da su prethodnu suglasnost za dodjelu koncesije od OV Glamoč tražili jedino za „X-WIND“, što će reći da su druge dvije tvrtke iz poziva tu samo pro forme. A suglasnost su tražili mjesec dana nakon što je u Glamoču uopće registriran X-WIND, te pola godine prije nego li će uputiti poziv za dodjelu koncesije.


Gradsko vijeće je dalo traženu suglasnost na sjednici koja je održana dva mjeseca prije poziva za koncesije, iz čega se vidi da je nakon Kineza i Gazmend dobio zeleno svjetlo u HBŽ.

Vladi HBŽ u utorak smo uputili upit vezano za ovaj poziv, odgovora još nema. Načelnik Glamoča također ne odgovara ni na pismeni upit, ni na telefonski poziv. Obični ljudi iz ovoga kraja nemaju informacije da bi se ovdje nešto moglo graditi, niti da je upućen poziv za koncesije. Kosovskog poduzetnika također smo kontaktirali mailom da ga pitamo je li se prijavio na poziv Vlade HBŽ. „Jeste li se odazvali na poziv za dodjelu koncesije? Jeste li se ranije raspitivali za ovu lokaciju i jeste li zbog toga registrirali tvrtku u Glamoču?“, pitanja su na koja još ne odgovara. O njemu se na internetu manje-više mogu naći PR članci, a iz dostupnih životopisa je jasno da je svojedobno bio član Vlade Kosova, kao savjetnik premijera.
Od svih interesa novac prioritetniji
Inače, Zakon o koncesijama u HBŽ kaže da se koncesija dodjeljuje na temelju provedenog javnog nadmetanja (tender) ili nadmetanja po pozivu, o čemu odlučuje koncesor, koji je ovdje izabrao poziv.
U analizi koncesijskih politika koju je izradio Centar za građansku suradnju (CGS) jasno se iščitava da postojeća zakonska rješenja u HBŽ kada su u pitanju se eksplicitno ne vežu za procjenu javnog interesa, već uvjetuju ekonomskim, financijskim, socijalnim pokazateljima, suglasnošću vijeća lokalne samouprave i drugim analizama. „Ostavlja se širok prostor za dodjelu koncesija koje nisu opravdane javnim interesom, već interesom zainteresiranih osoba“, navodi se u analizi CGS-a koja ubada u “sridu”.
Nadalje, iz gore spomenute analize isčitava se da glavnu ulogu u odlučivanju o pristupanju dodjeli koncesije ima izvršna vlast – odnosno Vlada, a ne zakonodavno tijelo.
„Dodatno, suštinsko odstupanje od federalnog, odnosno državnog zakona, se ogleda i u tome što ne predviđa izradu i donošenje dokumenta o politici dodjele koncesija na razini Livanjske županije čime izostaje pravna pretpostavka za legitimnu dodjelu koncesija“, navodi se, uz ostalo, u analizi CGS-a.
U konačnici, da je analiza prilično dobro sročena govori i rečenica iz ministrova traženja suglasnosti od OV Glamoč, gdje piše da je vjetropark Stekerovci opravdan i utemeljen s više aspekata, no prije svega navodi – ekonomski.
S tog aspekta, godišnja koncesijska naknada po pozivu za vjetropark u Glamoču iznosi najmanje 1,75 posto prihoda ostvarenog prodajom električne energije. A mještani? Livno nije daleko, ni pet puta manji Ivovik zbog kojeg se vode sudski sporovi.
Preuzimanje članka dopušteno uz navođenje i linkanje medija.