24 dana su prošla od tragedije koja je desetkovala Donju Jablanicu, koja je pod gomilama kamenja, blata i vode izgubila 19 mještana. Nakon pisanja medija da je tragediju pojačalo kamenje koje se sručilo iz kamenoloma, koji nema nikakvih dozvola, javnost je obaviještena da je istragu pokrenulo Tužiteljstvo HNŽ, te da je formiran tim tužitelja koji rade na predmetu. To nas je ponukalo da pitamo što su do sada uradili.
“Vezano za Vaš prvi dio upita od 22.10.2024. godine, možemo Vas obavijestiti da tim tužitelja koji je formiran povodom tragedije koja se desila na području općina Jablanica i Konjic intenzivno provodi istražne radnje u suradnji sa policijskim istražiteljima, a o čemu smo javnost već ranije obavještavali. Također, po naredbi suda, a pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ/K, istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNŽ, a vezano za tvrtku “Sani” d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i spomenuti Kamenolom, te su naređena određena vještačenja”, kaže za Istinu Ana Rajič, stručna suradnica i savjetnica za odnose s javnošću – glasnogovornica Tužiteljstva HNŽ. Rajič napominje da se radnje na ovom predmetu nastavljaju.
Treba kazati da su ranije i federalna Vlada i ona u HNŽ oprali ruke od kamenoloma. Prvo je federalni premijer Nermin Nikšić rekao da kamenolom nema nikakve dozvole, da bi kasnije isto potvrdila i županijska premijerka Marija Buhač. Vlada Nevenka Hercega, preko ministra Željka Laketića u 2023. potaknula je poduzeće Sani s 14 tisuća maraka, no Vlada Marije Buhač je kazala da je Sani taj poticaj dobio za temeljnu djelatnost, a ne za kamenolom.
Nadalje, u jednom od priopćenja navodi se da inspekcija na kamenolom nije izlazila od 2021., a sa zadnje Vlade HNŽ-a poručeno je da će inspekcija obići sve kamenolome i iskopine u HNŽ. Činjenicu da tri godine nisu otišli na kamenolom u Donju Jablanicu nisu valjano opravdali. Poduzeće Sani u vlasništvu je Dženana Hondže.
Istina.media