Na svjetskim burzama danas je zabilježen dramatičan pad, što se može opisati kao totalni potop, osobito na azijskim tržištima. Brojni indikatori najavljuju veliku rasprodaju, a analitičari govore o “pokolju” koji se odvija na burzama, gdje su azijski indeksi doživjeli povijesne gubitke. U glavnoj ulozi ovog financijskog debakla su nedavne carine koje je uveo bivši predsjednik Donald Trump, što se pokazuje kao ključni uzrok trenutnog stanja.
Kolaps
Na burzama u Hong Kongu i Tajvanu zabilježen je najgori dan u posljednjih 28 godina, uz najveći dnevni pad u povijesti tajvanske burze. Dok su europske burze službeno otvorene, odmah se pojavila značajna rasprodaja, što je izazvalo dodatnu zabrinutost među ulagačima.
Donald Trump, suočen s posljedicama svojih ekonomskih politika, javio se s izjavom kako nije namjerno izazvao pad tržišta, ističući da “ponekad morate uzeti lijek”, aludirajući na nedavne carinske mjere koje su pogodile skoro cijeli svijet. Ipak, dok Trump traži objašnjenje za svoj potez, analitičari i ekonomisti upozoravaju na mogućnost da se krećemo prema ekonomskoj nuklearnoj zimi, uzimajući u obzir mračnu prognozu hedge fond menadžera s Wall Streeta, koji je bio jedan od Trumpovih pristaša.
U međuvremenu, cijene važnih sirovina poput nafte i zlata doživljavaju nagli pad. Cijena nafte Brent pala je na 63,49 dolara po barelu, što je najniža razina od travnja 2021. godine, dok su kriptovalute, među kojima je Bitcoin zabilježio pad od više od 7%, također postale žrtve tržišne panike. Bitcoin se trenutno trguje po 76.605 dolara, dok je Ethereum izgubio čak 18% svoje vrijednosti.
Dojmljiv obrat u ovoj situaciji dolazi od Elona Muska, osnivača Tesle i SpaceX-a, koji se čini da mijenja svoju podršku prema Trumpu. Tijekom vikenda, Musk je objavio video u kojem se zauzima za ukidanje carina između Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije. Njegove izjave izazvale su oštru reakciju njemačkog ministra gospodarstva Roberta Habecka, koji je nazvao Muskove riječi “znakom slabosti i straha”. Habeck je pozvao na povratak globalizaciji i naglasio kako su otvoreni trgovinski odnosi koristili svim svjetskim gospodarstvima, uključujući i američko. “Da, pročitao sam što je Elon Musk rekao”, izjavio je Habeck po dolasku na sastanak ministara trgovine EU-a u Luxembourgu, pa dodao: “Mislim da je to znak slabosti i možda straha, jer je politika koja se trenutačno provodi potpuno drukčija.”
“Ako Musk ima što za reći, neka to kaže svom predsjedniku: ‘Prije nego što pričamo o ukidanju carina, hajdemo zaustaviti gluposti koje ste napravili prošli tjedan.’”
Musk je izjavu o želji za trgovinom bez carina objavio nakon što su Trumpove carine dovele do velikih potresa na tržištima, uključujući i pad vrijednosti Teslinih dionica, koje su jutros izgubile preko 8% vrijednosti.
“Jedino logično objašnjenje koje imam jest da sad vidi kako mu vlastite kompanije, pa čak i cijela gospodarstva, počinju pucati zbog kaosa koji su izazvali. I zato se boji”, rekao je Habeck.
Čeka se EU
Ovaj tjedan očekuje se i odgovor Europske unije na Trumpove carine, što bi moglo dodatno utjecati na globalna tržišta. Američke i vijetnamske kompanije također su zatražile odgodu carina, naglašavajući kako bi niži uvozni nameti i fer sporazum s Washingtonom pomogli gospodarstvu i ublažili trgovinsku neravnotežu.
Dok se situacija razvija, tržišni igrači s nestrpljenjem prate događaje, dok tržišta reagiraju na političke odluke i njihove posljedice. Razvoj događaja pratite na Indexu, gdje ćemo vas redovito obavještavati o svim ključnim informacijama i promjenama na burzama i u globalnoj ekonomiji.