Pametno, neustrašivo novinarstvo

Kriminalci kradu milijune iz bankomata u Europi. Jedna zemlja im je primarna meta

foto: Getty Images

U ranim satima četvrtka, 23. ožujka 2023., stanovnici njemačkog grada Kronberga probudili su se uslijed nekoliko eksplozija.

Kriminalci su raznijeli bankomat smješten ispod stambenog bloka u centru grada.

Napad je prouzročio ozbiljnu štetu na zgradi i prisilio na evakuaciju stanara. Prema izvješćima lokalnih medija, svjedoci su vidjeli osobe odjevene u tamnu odjeću kako bježe crnim automobilom prema obližnjem autoputu.

Tijekom pljačke, lopovi su ukrali 130.000 eura u gotovini. Također su izazvali procijenjenu kolateralnu štetu od pola milijuna eura, prema izvješću njemačke Savezne kriminalističke policije, BKA.

Umjesto da organiziraju dramatične i rizične pljačke banaka, kriminalne skupine u Europi ciljaju bankomate kao lakšu i diskretniju metu, piše CNN.

U Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu, lopovi raznose bankomate više od jednom dnevno posljednjih godina. U zemlji gdje je gotovina još uvijek čest način plaćanja, ove krađe mogu biti iznimno unosne, s plijenom od stotina tisuća eura u jednom napadu.

Europol je pojačao napore u suzbijanju ovih pljački, organizirajući velike prekogranične operacije kako bi eliminirao visokoorganizirane kriminalne bande koje stoje iza njih.

Ranije ovog mjeseca, vlasti iz Njemačke, Francuske i Nizozemske uhitile su tri člana kriminalne mreže koja je izvodila napade na bankomate koristeći eksplozive, navodi Europol u izjavi.

Eksplozivna naprava korištena za raznošenje bankomata prikazana je na konferenciji za medije u Stuttgartu, Njemačka, 21. studenoga 2023.

Od 2022. godine, vjeruje se da su uhićeni opljačkali milijune eura i izazvali sličan iznos štete na imovini, prema Europolu.

Kriminalna mreža koristila je lokacije u Francuskoj kao “skrivena utočišta” i oslanjala se na automobile unajmljene od francuske tvrtke za iznajmljivanje vozila, prema izjavi.

Uhićenja su uslijedila kao dio šire operacije koju su izveli njemački, francuski i nizozemski istražitelji, koja je također uključivala pretragu tvrtki za iznajmljivanje vozila čija su vozila korištena za bijeg s mjesta zločina u akcijama u sve tri zemlje.

Europol navodi da počinitelji uglavnom koriste čvrste eksplozive, uglavnom izvedene iz vatrometa, kako bi raznijeli bankomate – opasna taktika koja rezultira velikom štetom. U 2023. godini, pljačke u Njemačkoj uzrokovale su štetu od 28,4 milijuna eura samo na kolateralima, prema BKA.

Bande sa sjedištem u Nizozemskoj preuzimaju ekstremne rizike i djeluju bezobzirno, navodi Europol, kako tijekom pljački, tako i u bijegu u moćnim vozilima.

Odabrani bankomati često se nalaze u mirnijim, rezidencijalnim područjima – što ih čini lakšim metama. Prema Europolu, to znači da predstavljaju ozbiljnu prijetnju za zgrade i stanovnike. Napadi mogu srušiti fasade zgrada i razbacati staklene krhotine.

U nekim slučajevima mogu biti i smrtonosni.

Dana 11. studenog, pljačka bankomata u gradu Wiernsheim u njemačkoj pokrajini Baden-Württemberg završila je katastrofom. Nakon što su ukrali 40.000 eura, kriminalci iz Nizozemske pokušali su pobjeći u VW Golfu s ukradenim registarskim tablicama, prema izvješćima lokalnih medija. Progonjeni od strane policije, vozili su u suprotnom smjeru na njemačkom autoputu A6.

Dvojica od trojice kriminalaca uhvaćena su na odmorištu, ali je 30-godišnji nizozemski vozač pobjegao i nastavio voziti protiv prometa brzinom do 200 kilometara na sat, sve dok se nije sudario s kombijem.

Vozač i putnik u kamionu zadobili su teške ozljede, a putnik je preminuo u bolnici nekoliko dana kasnije. Vozač, također teško ozlijeđen, uhićen je i kasnije osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

Rastući kriminal Njemačka je postala glavna meta za napade na bankomate u Europi. S obzirom na sklonost stanovništva ka gotovinskim plaćanjima, lako je shvatiti zašto.

Zemlja ima više od 51.000 bankomata. Za usporedbu, Nizozemska ima oko 5.000. Većina od 83,3 milijuna građana Njemačke mora putovati najviše jedan kilometar kako bi stigla do najbližeg bankomata, prema središnjoj banci, Bundesbank.

Za razliku od svojih europskih susjeda, koji su većim dijelom prešli na bezgotovinska plaćanja tijekom pandemije Covid-19, gotovina još uvijek igra značajnu ulogu u Njemačkoj. Polovica svih transakcija u 2023. godini izvršena je koristeći novčanice i kovanice, prema Bundesbank.

Nijemci imaju kulturnu vezu s gotovinom, tradicionalno je smatrajući sigurnim načinom plaćanja. Neki smatraju da pruža veći nivo privatnosti i omogućava im bolju kontrolu nad troškovima.

Studija Bundesbank iz 2016. godine pokazala je da je gotovina posebno prisutna među starijim generacijama Nijemaca, što znači da bi sjećanja na turbulentnu nedavnu povijest zemlje mogla igrati ulogu u nevoljkosti prema digitalnim plaćanjima.

“Niti digitalizacija niti pandemija nisu uspjeli izbaciti gotovinu iz upotrebe. Kada je riječ o plaćanjima, gotovina je i dalje najpopularniji način u Njemačkoj”, rekao je Johannes Beermann iz Bundesbank u postpandemijskom priopćenju iz 2022.

Što se tiče lokacije, Njemačka je također idealna meta za prekogranični kriminal: Susjedna Nizozemska povezana je autoputevima na kojima se brzinski limiti ne primjenjuju na nekim dionicama.

Smanjenje broja bankomata u Nizozemskoj i uvođenje pojačanih sigurnosnih mjera kako bi se zaustavile pljačke – uključujući uvođenje sustava zaštite ljepilom koji novčanice čini bezvrijednima – također su natjerali nizozemske kriminalce da traže mete u inozemstvu, prema Reutersu, pozivajući se na nizozemsku policiju.

Oštećen prozor može se vidjeti na vratima poslovnice Sparkasse u trgovačkom centru u Schenefeldu, Njemačka, 22. travnja 2024. godine.

Izvještaj BKA iz 2023. godine bilježi porast pljački bankomata u Njemačkoj od 2005. godine, iako su one blago opale od 2022. do 2023. godine. Ipak, Njemačka je 2023. godine zabilježila ukupno 461 takvu pljačku – drugi najveći broj otkako se provode istraživanja od 2005. godine.

Izvještaj također pokazuje da, kao i prethodnih godina, broj pljački opada tijekom ljetnih mjeseci 2023. godine – kada duži dnevni sati povećavaju rizik od otkrivanja. Većina zločina događala se radnim danima, između 2 i 5 sati ujutro, prema BKA.

Glasnogovornik Njemačkog bankarskog odbora, koji predstavlja sve glavne bankarske asocijacije u Njemačkoj, rekao je za CNN: “Njemačka održava jednu od najopsežnijih mreža bankomata u Europi…

“Ova opsežna mreža dijelom je privukla organizirane kriminalne skupine iz inozemstva, koje u gustoći bankomata i potražnji za gotovinom u Njemačkoj vide povoljne čimbenike.”

Njemačke banke uložile su preko 300 milijuna eura u poboljšanu sigurnost kako bi se suočile s ovim problemom.