Pametno, neustrašivo novinarstvo

KRISTINA PERIĆ Inspekcija zadnje tri godine nije obišla kamenolom u Donjoj Jablanici, a ‘nova’ Vlada je tu već godinu

istina media

Mišlju, riječju, djelom i najviše PROPUSTOM, koji je također grijeh nedjelovanja, nerazmišljanja i negovorenja najviše griješimo.

Bližimo se prvoj godišnjici Vlade HNŽ-a. Kako sada stvari stoje (valjda)nisu pravili gafove prethodnika, davali poticaje sestri kao bivši ministar Željko Laketić, poticali doktorate bratića kao ex premijer Nevenko Herceg, interventnim sredstvima predviđenim za havarije poticali stranačka poduzeća, no ne vidimo ni da je nešto bolje.

Marija Buhač, do lani potpuni politički anonimus, Draganu Čoviću se nametnula preko afere Peti kat koja se odigravala u ZZO-u HNŽ-a, a o kojoj sam pisala. Bez Petog kata, u kojem sutra očekujem presudu Općinskog suda u Mostaru po tužbi bivšeg ravnatelja za klevetu, teško da bi ikada došla u fokus predsjedniku, koji je na čelo Vlade planirao jednog od načelnika juga.

Havarija u Donjoj Jablanici, katastrofe to uvijek i pokažu, pokazala je da smo prilično nespremni za sve što se dogodi narodu. Neredi na Španjolskom trgu također su pokazali da ne kontroliramo sigurnosnu situaciju, i da šačica huligana upravlja sigurnosnom situacijom, i da je stanovnicima Bulevara život i dalje, toliko godina iza rata rat.

Godinu dana nakon dolaska na vlast, nakon 24 poginulih u Konjicu i Jablanici inspekcije idu u nadzor iskopima u HNŽ-u. Zašto kontrole nisu pojačane odmah po dolasku Vlade Marije Buhač na vlast?

Evo što su naveli iz Vlade HNŽ-a u današnjem priopćenju:

„Vlada je usvojila Izvještaj o radu Inspektorata Ministarstva privrede za prvu polovinu tekuće godine sa zaključkom za provođenjem hitnog inspekcijskog nadzora nad svim zakonitim i nezakonitim kamenolomima i drugim iskopima za koja inspektori imaju saznanja sa terena. Cijeli izvještaj o provedenim nadzorima, sa zaključcima i preduzetim mjerama, Inspektorat je zadužen podnijeti Vladi do kraja mjeseca studenog“.

A svašta čovjek može uočiti ako pažljivo čita priopćenja.

U jednom od Vladinih priopćenja, a koje se odnosi upravo na izvješće o kamenolomu iščitava se da je zadnja inspekcija iznad Donje Jablanice bila 2021. godine.

„Posljednji inspekcijski nadzor, po Zaključku Vlade HNŽ-a, obavljen je u kolovozu 2021. godine, a u zapisniku o zatečenomu stanju stoji slijedeće: ”Nema prisutnog ljudstva ni strojeva, nema vidljivih znakova izvođenja radova. Primjetno nisko i srednje rastinje, ležište obraslo u većem dijelu vegetacijom, što upućuje da nije bilo promjena od zadnjeg nadzora odnosno nisu se izvodili bilo kakvi radovi.” U arhivu Ministarstva, nakon 2021. godine nema zabilježena nijedna prijava za provođenje inspekcijskoga nadzora nad predmetnim kamenolom“, navodi se, uz ostalo u priopćenju Vlade HNŽ-a od 7. listopada. Od zadnjeg inspekcijskog nazdora u Donjoj Jablanici do havarije u Donjoj Jablanici protekle su dakle tri i kusur godine, od čega godinu već vlada ova Vlada.

Pitanje je dakle, ako nije bilo prijave, s obzirom da se nepostojanjem prijave pravda što kamenolom nitko nije obišao od 2021., kako to da sada bez ikakve prijave možemo i hoćemo obići sve kamenolome i druge iskopine u HNŽ-u.

Nadalje, a što je jako bitno naglasiti jeste da je društvo Sani d.o.o. Jablanica od Vlade HNŽ-a u 2023. godini dobilo putem Ministarstva gospodarstva, poticaj u iznosu od 14.000,00 KM za tehnološki razvoj i digitalizaciju, a što se također odnosi na isto priopćenje. I tu se naravno pravda Željka Laketića, koji je obilato poticao i vlastitu sestru, da je poticaj dodijeljen za stvarnu registriranu djelatnost Društva, a ne obuhvaća eksploatiranje kamena.

Mišlju, riječju, djelom i najviše PROPUSTOM, koji je također grijeh nedjelovanja, nerazmišljanja i negovorenja najviše griješimo.