Sjećam se da sam još kao mlada i naivna novinarka za Dnevni list u Mostaru pisala niz tekstova na temu nepostojanja Zakona o šumama u HNŽ-u, raspadanja Šuma Herceg-Bosne i ostalih posljedica bezakonja koje su SDA i HDZ namjerno ostavili na snazi.
Pisala dok sama sebi nisam dosadila, jer tko će doskočiti koalicijskim partnerima u Skupštini koji su se prije dva desetljeća odlučili po ovom pitanju nedogovoriti.
Nije ni klikabilna tema da bi se mediji njome iscrpno bavili, jer koga briga što nemamo Zakon o šumama, puno je zgodnije danas nabiti par tisuća lajkova crnom kronikom, ili člankom tipa Tko je Severina Vučković?
HNŽ je, kako sam stotinama puta napisala, pa sad sama od sebe kopiram, jedina županija koja nije donijela županijski Zakon o šumama i nije regulirala koja pravna osoba i pod kojim uvjetima može obavljati poslove gospodarenja državnim žumama i šumskim zemljištem – vlasništvom Države BiH i smatrati se korisnikom iste na području Županije. Upozoravali su na to i pravobranitelji.
Nadalje, Federalni zakon o šumama prestao je važiti u studenom 2009. temeljem presude Ustavnog suda, a u prosincu 2011. i federalna Uredba o šumama. Nekoliko puta je bilo pokušaja da se o šumama propriča na Skupštini HNŽ, no sve je to propadalo, premda je i tada bilo najmanje 20 godina kasno da se uredi gospodarenje u šumama u HNŽ-u koje su već uvelike devastirane.
Praktično, sve što se u HNŽ-u odigrava, a vezano je za sječu i eksploataciju šume je protuzakonito, a u ovom trenutku vlasnik šuma koje se nemilosrdni sijeku je država BiH. A što je državno praktično je na terenu ničije. Šuma se u cijeloj županiji nekontrolirano sječe, u toj mjeri da smo prigodom poplava čije žrtve sutra zakopavamo imali mjesta gdje su ljudi stradali zbog prekomjerne sječe šume, koju nitko ne zaustavlja. Sankcija nema. Godinama unatrag iznad sela Zlate se nelegalno sječe šuma. Upravo tu je poginula trudnica koja je ubrzo imala roditi. U kojoj županiji je to selo?
U drugom selu, najpogođenijem, kamenolom se sručio na selo, bez ijedne dozvole, opet pod blagoslovom politike, ili zbog propusta politike.
Neki ministar je poticao poduzeće koje je držalo kamenolom, neki drugi ministar progledao je kroz prste što kamenolom radi bez dozvola, neki inspektor ignorirao je dopise mještana. Neki načelnik se također nije borio za svoje građane. Koji su, više nije bitno.
U konačnici, kada krenemo zbrajati, sustav neradnika koji smo oko sebe stvorili do jučer nas je degradirao i uništavao, a sada nas je njihov nerad lagano počeo pokapati. Pitam se, jer sve tomanje pišem o posljedicama, a toviše se bavim uzrocima – Koja je treća faza, i koji je prag šutnje?