foto: Raport
Pravobraniteljstvo Bosne i Hercegovine uputilo je krajem ožujka ove godine dopis Tužiteljstvu BiH, u kojem ih je upoznalo s detaljima arbitražnih presuda u predmetu protiv BiH, kojima je slovenskom Viaductu dosuđeno, s kamatama, oko 110 milijuna KM. Tužiteljstvo BiH je u međuvremenu potvrdilo primitak tog dopisa.
Tako se pred Državnim tužiteljstvom nalazi još jedan zahtjev za preispitivanje postupanja u vezi s ovim presudama, nakon što je prošle godine formiran predmet “Viaduct”, o čemu je Raport već pisao. Odvjetnici slovenske tvrtke prijavili su Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH zbog neprovođenja te presude.
Ključno je da Tužiteljstvo sada ima Sporazum
U dopisu Pravobraniteljstva BiH, u koji je Raport imao uvid, navodi se da, radi zaštite imovine i imovinskih interesa BiH, smatraju nužnim upoznati Tužiteljstvo s presudom koju je donio Međunarodni centar za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Washingtonu, u arbitražnom postupku tužitelja Viaduct d.o.o. Portorož i drugih protiv BiH, radi naknade štete u vezi s dodjelom koncesije i sklapanjem, odnosno raskidom koncesijskog ugovora.
„Navedena presuda potvrđena je presudom ad hoc vijeća od 1. svibnja 2024. godine.
Kao stranka u ovom postupku morala je biti Bosna i Hercegovina, iako se ne radi o koncesiji o kojoj je odlučivala BiH.“
Dana 17. lipnja 2017. godine BiH je s Republikom Srpskom sklopila Sporazum o međusobnim pravima i obvezama u vezi s arbitražnim postupkom “Viaduct d.o.o. Portorož i drugi protiv BiH”, pred ICSID-om u Washingtonu.
Tužiteljstvo potvrdilo: Formiran je predmet “Viaduct”
Uzimajući u obzir nadležnosti Tužiteljstva BiH, Pravobraniteljstvo je u privitku akta dostavilo navedene arbitražne presude i Sporazum, “radi vašeg eventualnog postupanja”, stoji, između ostalog, u dopisu upućenom Tužiteljstvu.
Posebno je važno što je uz presude dostavljen i Sporazum iz 2017., koji je tadašnja premijerka RS Željka Cvijanović potpisala, a kojim se Vlada RS obvezala platiti sve troškove.
Ako Tužiteljstvo BiH bude radilo svoj posao kako treba, sasvim je jasno da je najprije potrebno pokrenuti pitanje odgovornosti za kršenje tog Sporazuma.
Presuda se ne može osporiti, ali se Sporazum mora poštovati
Dok više nema pravnih mehanizama da se nešto učini u vezi s presudom koju je donio ICSID – jer je ona pravomoćna i izvršna – još uvijek postoji mogućnost da se preispita Sporazum i pronađu zakonska rješenja kako bi se Vlada RS natjerala na njegovo poštivanje.
Vijeće ministara BiH je, već pri prvom odbijanju Vlade RS da izvrši obveze iz Sporazuma, trebalo reagirati i obavijestiti Tužiteljstvo BiH.
Pravobraniteljstvo 14 puta pisalo Vladi RS – bez odgovora
Međutim, to se nije dogodilo, iako je Pravobraniteljstvo BiH obavijestilo Vijeće ministara da su od svibnja 2024. do veljače 2025. godine čak 14 puta slali dokumentirane zahtjeve Vladi RS za postupanje po presudama ICSID-a.
Odgovor nikada nisu dobili.
Jasno je da su i ministri iz SNSD-a u Vijeću ministara opstruirali svaku odluku kojom bi se Vlada RS obvezala ispuniti preuzete obveze.
Ipak, morao se pronaći način da se barem odgovorni za kršenje Sporazuma sankcioniraju.
Sporazum mora biti prioritet
Sada, kad Tužiteljstvo BiH ima Sporazum pred sobom, to pitanje – zbog štete koju trpe BiH i BHANSA – mora se rješavati prioritetno.
Iz dopisa koji je Pravobraniteljstvo uputilo Komisiji za promet i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, jasno je da je Vijeće ministara BiH gotovo godinu dana bilo svjesno situacije i potencijalne opasnosti.
Naime, Pravobraniteljstvo je navelo da su i Vijeću ministara i Vladi RS pravodobno dostavljeni podnesci Svjetske banke i glavnog tajnika ICSID-a, kojima se također ukazivalo na neizvršenje presude.
Neka plate oni koji su „sklapali i rasklapali“ mutne poslove
Unatoč svemu, Vijeće ministara BiH na 50. sjednici, održanoj 28. svibnja 2024., nije usvojilo Informaciju Pravobraniteljstva o Odluci ICSID-ova Komiteta o poništenju arbitražne presude u postupku “Viaduct d.o.o. protiv BiH”. Tim dokumentom bilo je predloženo da se Vladu RS pozove da u skladu sa Sporazumom hitno postupi po arbitražnoj odluci od 1. svibnja 2024. i presudi Tribunala od 18. travnja 2022.
Pravobraniteljstvo je također uputilo prijedlog za rješavanje konkretne pravne situacije, no taj prijedlog nije usvojen ni na 57. sjednici Vijeća ministara BiH, održanoj 31. srpnja 2024.
Ni na inicijativu od 11. prosinca 2024., koju je Pravobraniteljstvo uputilo Ministarstvu financija i trezora BiH, s ciljem zajedničkog djelovanja i pronalaska rješenja, nije stigao odgovor.
Svi ovi apeli ostali su bez konkretne reakcije.
SNSD je jedino zagovarao opciju da BiH plati ovaj dug, što se nikako ne smije dogoditi – barem ne prije nego se pokrene pitanje kaznene odgovornosti za kršenje Sporazuma, kojim se Vlada RS obvezala podmiriti sve troškove Viaductu, s kojim su i „sklapani i rasklapani“ mutni poslovi.