Prva runda četverostranih pregovora između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, uz posredovanje Katara i Pakistana, završena je u Švicarskoj, javili su iranski mediji pozivajući se na izvore bliske pregovaračkom timu.
Prema Reutersovim informacijama, prvi krug razgovora je okončan, ali za sada nisu objavljeni detalji o sadržaju sastanka niti o eventualnim rezultatima. Iranska poluslužbena novinska agencija Fars navela je, pozivajući se na izvor blizak iranskom izaslanstvu, da je sastanak trajao približno 80 minuta, nakon čega je prekinut kako bi sudionici obavili interne konzultacije, prenosi Oslobodjenje.ba.
Nakon završetka prve sjednice nije priopćeno kada bi razgovori trebali biti nastavljeni.
Državna iranska televizija IRIB objavila je da tijekom prvog kruga nije bilo razgovora o iranskom nuklearnom programu. Prema njihovim navodima, fokus sastanka bio je na memorandumu o razumijevanju u 14 točaka, uz poseban naglasak na situaciju u Libanonu.
Iran odbio zajedničku fotografiju
Iranski mediji izvijestili su i o neslaganju u vezi s medijskim dijelom događaja. Prema navodima agencije Tasnim, američko izaslanstvo i organizatori sastanka planirali su zajedničko fotografiranje i rukovanje predstavnika dviju strana. Međutim, šef iranskog pregovaračkog tima usprotivio se tom prijedlogu, zbog čega zajedničko fotografiranje nije održano.
Istodobno, pojedini iranski izvori tvrde da je ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi nakratko bio u istoj prostoriji s američkim potpredsjednikom JD Vanceom pred kamerama, ali da je Teheran odbio ući na sastanak dok novinari ne napuste prostoriju, ocijenivši planirano fotografiranje kao američki „medijski spektakl“.
Stabilizacija plovidbe kroz Hormuz glavni cilj pregovora
Pregovori su počeli ranije tijekom dana u švicarskom Bürgenstocku. Katar je prethodno potvrdio početak razgovora između Washingtona i Teherana uz sudjelovanje katarskih i pakistanskih posrednika, s ciljem razgovora o provedbi odredbi privremenog sporazuma između dviju zemalja.
Američko i iransko izaslanstvo doputovala su u Švicarsku na tehničke razgovore u okviru memoranduma o razumijevanju potpisanog u srijedu. Cilj je sporazuma okončanje višemjesečnog sukoba na Bliskom istoku i ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca. Američku stranu na pregovorima predvodi potpredsjednik JD Vance, dok iransko izaslanstvo predvode predsjednik parlamenta Mohammad Bagher Qalibaf i ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi. U razgovorima sudjeluju i predstavnici Katara i Pakistana u ulozi posrednika.
Istina.media



