Pametno, neustrašivo novinarstvo

Sirijci se vraćaju kućama. “Ovo je kao pad Berlinskog zida”

Pobunjenici su zauzeli Damask okončavši dugogodišnji režim predsjednika Bašara al-Asada, koji je pobjegao iz zemlje.

Stanovnici su izišli na ulice Damaska pjevajući i plešući. Očevici su rekli da se moglo čuti pucnjavu iz radosti što je završila vladavina obitelji Asad, koja je trajala više od 50 godina. Slave i Sirijci diljem svijeta.

Međutim, mnogi unutar i izvan Sirije zabrinuti su zbog onoga što dolazi. Nije jasno tko će vladati podijeljenom zemljom u budućnosti i hoće li Sirija u konačnici pronaći put do demokracije.

Japan je obećao pomoć u rješavanju krize u Siriji i poželio slobodu i prosperitet sirijskom narodu, nakon pada režima predsjednika Bašara al-Asada, javlja Anadolija.

“Ovo je kao pad Berlinskog zida”

Dr. Haian Dukhan pobjegao je iz Sirije prije 12 godina i kaže da je kraj Asadovog režima trenutak sličan padu Berlinskog zida.

Predavač na Sveučilištu Teesside za Sky News kaže da je pun nade da bi se mogao vratiti u zemlju u kojoj nije bio od 2012.

“Ovo je ogromno za Sirijce. To je nešto što možemo usporediti s padom Berlinskog zida i padom Sovjetskog Saveza. Zato vidimo ljude koji slave diljem svijeta”, kaže, prenosi Index.

Međutim, dr. Dukhan upozorava da sad slijedi puno izazova, kao i da je pitanje kakva će vlada preuzeti vlast. “No očito nas ti strahovi ne bi trebali spriječiti da krenemo naprijed. Mislim da će Zapad sada pozorno pratiti što će se događati”, dodaje.

Sirijci su se danas probudili s nadom u neizvjesnu budućnost koju će svijet pomno pratiti nakon svrgavanja režima predsjednika Bašara al-Asada, 13 godina građanskog rata i više od 50 godina brutalnog nasilja tijekom vladavine njegove obitelji.

Što kažu ključni međunarodni igrači o budućnosti Sirije?

Međunarodna zajednica pomno prati razvoj situacije u Siriji, gdje nekoliko zemalja s ključnim interesima izražava želju za sudjelovanjem u oblikovanju buduće vlade. Saveznici svrgnutog predsjednika Bašara al-Asada, kao i zemlje koje podržavaju pobunjenike, iznose svoje stavove o narednim koracima.

Moskva, koja je navodno pružila azil Asadu i njegovoj obitelji, izvijestila je da su njezine vojne baze u Siriji u “visokoj pripravnosti”. Ipak, neimenovani izvor iz Kremlja za ruske medije je izjavio da pobunjenici jamče sigurnost tih baza. Rusija poziva na hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a kako bi se definirali daljnji koraci.

Iran, dugogodišnji saveznik Asadova režima izjavio je da očekuje nastavak “prijateljskih” odnosa sa Sirijom. Ministarstvo vanjskih poslova Irana pozvalo je na “nacionalni dijalog koji uključuje sve segmente sirijskog društva” s ciljem uspostave inkluzivne vlade koja će predstavljati sve građane Sirije.

Turska, koja podržava neke pobunjeničke skupine, planira intenzivirati napore za uspostavu mira i stabilnosti u Siriji. Ministar vanjskih poslova Hakan Fidan najavio je kako će se Turska fokusirati na pronalaženje rješenja za povratak milijuna sirijskih izbjeglica, od kojih se mnogi trenutno nalaze u Turskoj.

Američki predsjednik Joe Biden nazvao je trenutnu situaciju u Siriji “povijesnom prilikom” za promjene, ali je izrazio zabrinutost zbog mogućeg vakuuma vlasti. Washington već poduzima mjere protiv područja u istočnoj Siriji, gdje Islamska država pokušava obnoviti svoju prisutnost.

Međunarodni akteri nastavljaju promicati vlastite interese dok Sirija ulazi u novu i neizvjesnu fazu svoje povijesti, piše BBC.