Schweizer Fernsehen (SRF) objavio je tekst u kojem stoji da je “navodno Mađarska poslala policajce u Bosnu i Hercegovinu kako bi pomogli Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, da pobjegne u slučaju da dođe do njegovog uhićenja”.
SRF dalje piše da ovu tvrdnju demantira ministar vanjskih poslova Mađarske te ističe kako je Dodik sve više izoliran otkako ga je Sud BiH prvostupanjski osudio u veljači.
“Sjedinjene Američke Države, NATO, kao i mnoge europske države, jasno su stali iza državnih institucija Bosne i Hercegovine. Čak se i većina stranaka u Republici Srpskoj, entitetu kojim Dodik upravlja, okrenula protiv njega. Upravo zato su preostali prijatelji Dodiku sada još važniji. Osim Srbije i Rusije, to je prvenstveno Mađarska, koja demonstrativno pruža podršku osuđenom političaru”, navodi se u tekstu.
Mađarska poslala 70 policajaca
“Time što podržavamo Dodika, predstavljamo protutežu Zapadu koji vrši pritisak na njega”, rekao je zamjenik ministra vanjskih poslova Levente Magyar za SRF.
Na dan izricanja presude u veljači, oko 70 mađarskih policajaca nalazilo se u BiH. Službeno, trebali su održati zajedničku vježbu s policijom Republike Srpske. Međutim, SRF dalje navodi da su, prema istraživanjima jedne istraživačke platforme, ti policajci imali drugu misiju – pomoći Dodiku da pobjegne, ako sud naredi njegovo uhićenje.
Magyar je za austrijski list potvrdio nazočnost policajaca, ali je odbacio navedene tvrdnje o pomoći Dodiku nazvavši ih besmislicama.
“Međutim, vlasti Bosne i Hercegovine te optužbe ne smatraju šalom i zatražile su objašnjenje od ambasadora. Ministar obrane BiH također je izjavio da ima vjerodostojne informacije da Dodik planira izbjeći uhićenje bjekstvom u Mađarsku. Je li to zaista tako, tek će se pokazati jer kada su mađarski policajci bili u zemlji na dan izricanja prvostupanjske presude, još nije bio izdan nalog za uhićenje. Potencijalni bijeg tada nije bio potreban”, navodi se u tekstu SRF-a.
“Situacija se promijenila”
Dalje ovaj list piše da se ta situacija sada promijenila te je podsjetio na niz spornih i neustavnih poteza koje je Dodik povukao nakon prvostupanjske presude.
“Dodik je donio niz dekreta koji su ocijenjeni kao pokušaj potkopavanja državnih institucija. Kada su vlasti pokušale pozvati ga na saslušanje, odbio je suradnju, što je rezultiralo izdavanjem naloga za njegovo uhićenje. Međutim, taj nalog do sada nije proveden. Prevelik je strah da bi pri uhićenju moglo doći do sukoba između državnih sigurnosnih snaga i policije Republike Srpske. Stoga se borba za moć između institucija centralne države i predsjednika srpskog entiteta nastavlja”, zaključuje se u tekstu SRF-a.