Pametno, neustrašivo novinarstvo

SVJETSKI DAN SLOBODE MEDIJA: OSCE uz hrabre novinare i medijske radnike

Slobodno i demokratsko društvo ne može postojati bez slobodnih medija. Povodom Svjetskog dana slobode medija, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ponovno naglašava svoju čvrstu posvećenost obrani temeljnog prava na slobodno i neovisno novinarstvo te prava novinara da rade u sigurnom okruženju, bez pritisaka i uplitanja trećih strana.

“Sloboda medija sve je više ugrožena diljem svijeta, a ni Bosna i Hercegovina nije izuzetak. Prema Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu, BiH je pala za čak 17 mjesta te sada zauzima 81. poziciju od ukupno 180 država. Taj pad odražava sve dublju krizu medijskih sloboda u zemlji, uzrokovanu različitim faktorima – uključujući prijedloge zakona kojima se ograničava sloboda izražavanja, pojačane političke pritiske na novinare, sve češće verbalne i fizičke napade na novinarsku zajednicu, kao i pokušaje gušenja neovisnog i istraživačkog novinarstva”, naveli su.

Dodaju da se u prvim mjesecima 2025. godine situacija dodatno pogoršala zbog otežanog opstanka neovisnih medija koji se bore za financijsku održivost u sve složenijim globalnim uvjetima.

OSCE-ova Misija u BiH, navodi se u priopćenju, stoji uz hrabre novinare i medijske radnike koji unatoč svim izazovima nastavljaju raditi svoj posao s profesionalnošću i predanošću.

“Posebno ističemo doprinos uspostavi mreže kontakt osoba za sigurnost novinara unutar tužiteljstava i ministarstava unutarnjih poslova širom BiH, čime se osigurava bolja institucionalna zaštita novinara.

Ove godine Misija podržava dva ključna događaja posvećena Svjetskom danu slobode medija: prvi se održava 3. svibnja u Tuzli u suradnji s Udruženjem novinara BiH, a drugi 7. svibnja u Zenici u partnerstvu s Udruženjem BH novinari. Također, krajem svibnja Misija će biti suorganizator 10. konferencije o medijima Jugoistočne Europe u Sarajevu, čija je glavna tema podrška održivosti medija u cilju jačanja otpornosti društva.

Na kraju, Misija poziva sve političke i institucionalne lidere u BiH da učine dodatne korake kako bi se osigurala zaštita novinara od prijetnji i nasilja, da se suzdrže od donošenja zakona koji ograničavaju slobodu izražavanja te da stvore uvjete za razvoj neovisnog, profesionalnog i odgovornog novinarstva. Slobodni mediji ključni su za demokratsko upravljanje, odgovornost vlasti, zaštitu ljudskih prava i očuvanje stabilnosti i sigurnosti zemlje”, zaključuje se.