foto: Istina.media
Nestabilna politička situacija u Republici Srpskoj ima ozbiljne posljedice na turizam, s padom posjeta koji doseže i do 40 posto, prema riječima hotelijera s istoka Bosne i Hercegovine.
Ove navode je potvrdio i Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS, koji je izjavio da su mu hotelijeri na sastanku 2. travnja prijavili masovna otkazivanja rezervacija, piše RSE.
📉 Iako službeni podaci za ožujak još nisu dostupni, Zavod za statistiku RS izvještava da je tijekom veljače evidentirano oko 20.500 stranih turista, što je 2.000 više nego u veljači 2024. godine.
Što je dovelo do krize?
Krajem veljače, Milorad Dodik je osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja, zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika. Nakon toga, vlasti RS-a su počele niziti neustavne poteze, a Sud BiH je raspisao potjernice za Dodikom, Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem.
Unatoč potjernici, svi su i dalje na slobodi.
Turisti otkazuju zbog nesigurnosti
U Etno selu “Stanišići” kod Bijeljine zabilježen je pad posjeta od 30–40 posto u posljednjih mjesec dana. Direktor Miloš Stanišić kaže da su grupne posjete iz Austrije, Srbije i regije otkazane, uz obrazloženje da njihove zemlje ne preporučuju putovanja u BiH i Srbiju zbog trenutne situacije.
I hotel “Courtyard by Marriott” u Banjaluci bilježi pad rezervacija – 20% manje prihoda i noćenja u odnosu na prošlu godinu. Direktorica Nada Kuzmanović navodi da su gosti iz Srbije, Hrvatske i BiH otkazivali zbog straha i osjeta nesigurnosti.
Udruženja i hotelijeri traže hitne mjere
Iz udruženja “Horeca RS” poručuju da je posjeta opala iako nema incidenata, ni vjerskih ni političkih. Predsjednik Upravnog odbora Goran Kurtinović naglašava da se u Banjaluci pojavljuju i dodatni problemi, poput štrajka radnika deponije u Ramićima, što dodatno loše utječe na imidž grada.
Ministarstvo turizma je najavilo da će posjetiteljima osigurati dodatne sigurnosne garancije, ako za tim bude potrebe.
Kako je u Federaciji BiH?
Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera FBiH, upozorava da političari nisu svjesni štete koju čine turizmu. Navodi da su masovna otkazivanja grupnih aranžmana postala svakodnevica, te da će turizam u cijeloj zemlji osjetiti posljedice.
“Turizam nisu samo hoteli i restorani. Gotovo pola stanovništva BiH živi od turizma – uključujući proizvođače hrane, servise, transport i ugostiteljsku industriju“, poručuje Hadžić.
Nasuprot tome, Sarajevo bilježi pozitivan trend. Prema riječima Harisa Fazlagića, predsjednika Turističke zajednice KS, u prva tri mjeseca ove godine bilježe 5% više dolazaka i 10% više noćenja u odnosu na lani.
📊 Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u siječnju 2025. zabilježeno je oko 63.000 dolazaka stranih turista, što je 10.000 više nego u istom razdoblju 2024.