Pametno, neustrašivo novinarstvo

U proceduri se opet našle izmjene zakona za Čovićeva zeta

Izmjene i dopune Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA), kojim se omogućava neograničen broj mandata direktora ove agencije kao i njenog vijeća, ponovo su se našle u proceduri. Ovog puta nacrt izmjena i dopuna Zakona o BHANSA-i predložila je BHANSA i uputila prije desetak dana u proceduru konzultacija, nakon koje treba da ide ka Vijeću ministara Bosne i Hercegovine.

Identičan zakon je usvojilo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine početkom ove godine na prijedlog Edina Forte kao ministra komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine. Zakon je usvojen i u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, ali je zaustavljen u Zastupničkom domu bh. Parlamenta, piše Faktor.

Tada je najviše polemike u javnosti i u parlamentarnim klupama izazvala odredba zakona po kojoj članovi uprave BHANSA-e i članovi Vijeća BHANSA-e nemaju više ograničenja broja mandata.

Stoga je nazivan i “zakonom za zeta”, s obzirom na to da je na čelu BHANSA-e Davorin Primorac, zet Dragana Čovića, lidera HDZ-a i trenutno predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH.

Identičan zakon sada je ponovo predložen, uz identična obrazloženja. “Članovi Vijeća Agencije imenuju se na razdoblje od četiri godine s mogućnošću samo još jednog ponovnog imenovanja” – stoji sada u zakonu, a ono što se predlaže jeste da “članovi Vijeća Agencije imenuju se na mandat od četiri godine. Ista osoba može se ponovo imenovati za člana Vijeća Agencije”.

Slična promjena je predviđena i kod imenovanja članova Uprave BHANSA-e. Jedina razlika je što njima mandat traje pet godina. Osim Primorca, u Upravi BHANSA-e su zamjenici direktora Sanjin Hadžiomerović i Tomislav Marinković. Nadalje, kao i prošli put, i sada je predloženo povećanje iznosa za uzimanje kredita, kupovinu, prodaju…, na koji Vijeće BHANSA-e ne treba dati suglasnost.

Trenutačno Vijeće mora dati suglasnost na kupovinu, prodaju, razmjenu, uzimanje ili davanje u lizing, uzimanje kredita i druge transakcije, tijekom poslovne godine u obimu od 100.000, KM do jedne trećine knjigovodstvene vrijednosti imovine Agencije. Po novom se predlaže da umjesto 100.000 KM iznos bude 250.000 KM bez PDV-a.

Predloženo je i da Vijeće BHANSA-e ne daje više prijedlog već da utvrđuje visinu osnovice za plaće. Predloženo je i povećanje naknada za članove Vijeća. Prema aktuelnom zakonu njihova se naknada utvrđuje posebnom odlukom Vijeća ministara, s tim da ona ne može biti veća od prosječne plaće na razini institucija BiH.

No sada se predlaže da se mjesečna naknada za članove Vijeća utvrđuje množenjem osnovice za plaće (koju utvrđuje Vijeće), sa koeficijentom koji iznosi 1,9 za predsjedavajućeg Vijeća, a 1,8 za članove.

I ranije je slično bilo predlagano kao odluka, a iz BHANSA-e nam nikada nisu odgovorili koliko iznosi osnovica u njihovoj agenciji. Osim ovih promjena, iz BHANSA-e predlažu izmjene i dopune Zakona u pravcu da ova agencija može osnivati gospodarska društva, te su utvrđene i nove djelatnosti.