Broj slučajeva nasilja u obitelji u ozbiljnom je porastu i u Hercegovačko-neretvanskoj županiji. Naime, prošle godine u HNŽ-u je zabilježeno 159 prijava nasilja u obitelji, dok ih je recimo 2021. bilo svega 56.
To su službeni podatci Tužiteljstva HNŽ dostavljeni na upit Istine.
“Vezano za vaš upit, obavještavamo vas da smo nakon provjera u evidencijama ovog Tužiteljstva, a s osvrtom na zaprimljene prijave u 2021., 2022., 2023. i 2024. godini, utvrdili slijedeće: U Tužiteljstvu HNŽ Mostar tijekom 2021. godine zaprimljeno je 56 prijava zbog kaznenog djela nasilje u obitelji iz članka 222. KZ F BiH. U Tužiteljstvu HNŽ Mostar tijekom 2022. godine zaprimljeno je 67 prijava zbog kaznenog djela nasilje u obitelji iz članka 222. KZ F BiH. U Tužiteljstvu HNŽ Mostar tijekom 2023. godine zaprimljeno je 117 prijava zbog kaznenog djela nasilje u obitelji iz članka 222. KZ F BiH. U Tužiteljstvu HNŽ Mostar tijekom 2024. godine zaprimljeno je 159 prijava zbog kaznenog djela nasilje u obitelji iz članka 222. KZ F BiH.
Sagledavajući gore navedene podatke, koje posjeduje Tužiteljstvo HNŽ može se konstatirati da je broj zaprimljenih prijava za ovo kazneno djelo u znatnom porastu.
“Postupanje u predmetima ove vrste, odnosno, predmetima formiranim zbog kaznenog djela nasilje u obitelji iz čl. 222. KZ F BiH su od strane glavnog tužitelja Tužiteljstva HNŽ određeni kao prioritet u radu postupajućih tužitelja i u njima se sve istražne radnje poduzimaju bez odlaganja”, istaknuli su iz Tužiteljstva HNŽ.
Glavni tužitelj u HNŽ-u Zdenko Kovač navodi da kada se radi o povratniku za kazneno djelo nasilje u obitelji Tužiteljstvo uvijek predlaže sudu određivanje mjere pritvora ili mjeru zabrane približavanja, iz razloga kako bi se na taj način postigao odvraćajući efekt na počinitelja kaznenog djela, zaštitila oštećena osoba-žrtva i spriječilo eventualno ponavljanje nasilja, odnosno, kaznenog djela.
Po mišljenju glavnog tužitelja u HNŽ-u Zdenka Kovača nasilje u obitelji, kao specifičan vid nasilja u društvu, je očigledno u porastu i za njegovo rješavanje potreban je multidisciplinaran pristup društvene zajednice, te uključivanje centara za socijalni rad, obrazovnih ustanova, vjerskih zajednica, a potom i tijela represije, policije, tužiteljstava i sudova.
Također, poteškoće u dokazivanju ove vrste kaznenih djela najčešće predstavlja nekvalitetno obavljen očevid lica mjesta i nedovoljno uzimanje tragova i dokaza sa lica mjesta, a vrlo često i odustajanje od svjedočenja prijaviteljica, odnosno žrtava nasilja, zaključuje se u odgovoru Tužiteljstva koji potpisuje Ana Rajič, stručna savjetnica za odnose s javnošću – glasnogovornica
Županijskog tužiteljstva HNŽ Mostar. Ranije su iste podatke Istini dostavili i iz Tužiteljstva ŽZH, gdje je također razvidno da je nasilje u obitelji u porastu.
K.Perić/Istina.media