Sudeći prema statistikama županijskih tužiteljstava nasilje u obitelji u Hercegovini je u porastu, a kada je u pitanju Zapadnohercegovačka županija sa samo 13 prijava u 2021. godini brojka je skočila na 54 prijave u 2024. godini.
2021. imali svega 13 prijava
“Vezano za Vaš upit na temu nasilja u obitelji, nakon pribavljenih statističkih podataka Županijskog tužiteljstva ŽZH u u Širokom Brijegu obavještavam Vas da je kaznenih prijava zbog počinjenja kaznenog djela Nasilje u obitelji iz čl. 222 Kaznenog zakona F BiH u 2021. godini bilo 13 prijava, u 2022. godini 12 prijava, u 2023. godini 33 prijave i u 2024. godini 54 prijave”, navodi u odgovoru za Istina.media Petrunjela Matijević, službenica za odnose s javnošću Županijskog tužiteljstva ŽZH Široki Brijeg.
Uspoređujući navedene podatke o broju prijava kroz navedene godine, vidljivo je da je u porastu broj prijava nasilja u obitelji, posebno ako usporedimo brojke iz 2022. godine i 2024. godine jasno je da je taj broj 4,5 puta veći.
Pri procesuiranju obiteljskih nasilnika česte su prepreke
“Prepreke na koje nailaze tužitelji kada je u pitanju nasilje u obitelji, odnosno procesuiranje počinitelja tog kaznenog djela su najčešće što pozitivne odredbe članka 97 Zakona o kaznenom postupku F BiH propisuju koje osobe mogu odbiti svjedočenje, a među kojima su i bračni i vanbračni partneri osumnjičenika odnosno optuženika, koji su u praksi najčešće žrtve nasilja te se nerijetko događa da iste osobe odbiju tijekom suđenja svjedočenje, slijedom čega se njihovi iskazi dati u istrazi ne mogu koristiti kao dokaz”, ističe Matijević.
Od ostalih prepreka ističe i tu što kod navedenih kaznenih djela najčešće nema svjedoka jer se ista događaju unutar obiteljskih domova, dok eventualni svjedoci kao što su susjedi i rodbina ne žela dati relevantne informacije o događaju jer iste smatraju „privatnom stvari“.
Istina.media