Svatko tko je tražio novi stan za najam putem interneta, morao je u 2023. godini platiti znatno više u 14 najvećih njemačkih gradova nego devet godina prije.
To proizlazi iz odgovora savezne vlade na zahtjev ljevičarske zastupnice u Bundestagu Caren Lay koji je dostavljen Njemačkoj tiskovnoj agenciji (dpa). Podaci se odnose na početne i prenajamnine iz oglasa objavljenih na internetu.
Najamnine su u prosjeku najviše porasle u Berlinu – udvostručile su se s 8,10 eura po četvornom metru 2014. na 16,35 eura 2023. godini, piše Fenix.
München i dalje najskuplji
No, München i dalje ima najviše cijene najma: tu je prosječna cijena po četvornom metru prošle godine iznosila 20,59 eura – što je povećanje od gotovo 50 posto u odnosu na 2014. godinu.
Sveukupno, cijene najma kvadratnog metra u 8 od 14 ispitanih većih gradova bile su više od 10 eura.
U 2014. to je bio slučaj samo u Münchenu, Stuttgartu i Frankfurtu. Godišnje povećanje cijena najma iznosilo je između 2,4 posto u Dresdenu i 8,1 posto u Berlinu.
Njemačka savezna vlada ističe da podaci nisu reprezentativni za cjelokupnu stambenu ponudu. Konkretno, stanovi u segmentu povoljnog najma nisu dovoljno zastupljeni u izvoru podataka jer se oglašavaju, primjerice, putem oglasa ili posrednika. Osim toga, ne uzimaju se u obzir najamnine iz postojećih zakupa.
Neučinkovitost ograničenja najamnine
Za zastupnicu Lay ove brojke još uvijek pokazuju da je ograničenje najamnine uvedeno 2015. neučinkovito. Stoga je posebno kritizirala SPD koji nije uspio učinkovito zaštititi stanare: “Morao bi produžiti gornju granicu najamnine i jako je pooštriti da bi funkcionirao. Također treba zamrznuti najamninu i bolje se boriti protiv lihvarenja. Najamnine moraju biti ograničene.”
Njemačka socijalna udruga izvješćuje o zabrinjavajućim brojkama i rezultate „semaforske“ vlade naziva otrežnjujućim. Umjesto prijeko potrebnog rasta s 300.000 na 400.000 dovršenih stanova godišnje, kako je predviđeno koalicijskim sporazumom, došlo je do značajnog smanjenja aktivnosti stanogradnje, rekla je izvršna direktorica Michaela Engelmeier, prenosi dpa.
-Zajedno s našim partnerima u savezu, stoga pozivamo da se izdvoji 50 milijardi eura za socijalno stanovanje, izjavila je zastupnica tražeći „fiksnu stambenu kvotu za skupine stanovništva u nepovoljnom položaju“.